V dnešní demokratické společnosti, ve které si každý může myslet a dělat prakticky cokoliv (v rámci zákonů) je nepředstavitelné, že by nám někdo přikazoval, jak se máme chovat ve svých ložnicích, s kým se milovat, kdy a jakým způsobem. Středověcí lékaři a hlavní myslitelé na to však měli jiný názor. Pojďte se s námi podívat na nejzajímavější doporučení, rady a varování tehdejších lékařů.

Erotické prádlo dnes chápeme trochu jinak
Sexuální hračky dříve a dnes: Dilda z kamene či chleba i rozzuřené včely v dýni

V roce 1503 napsal lékař Symphorien Champier knihu The Ship of Virtuous Ladies, která pojednávala o zajímavých ženách a jejich činech. Neodpustil si však připsat i pár tipů, jak mít zdravý sex a plodit děti. Některé tipy jsou v dnešní době vskutku úsměvné, ale zároveň až mrazivě podtrhují skutečnost, že stokrát opakovaná pravda stává se pravdou a pokud lidé neměli v té době možnost získat informace jiným způsobem, nezbývalo jim než uvěřit.

Správný věk, atraktivní potomstvo

Podle středověkého lékaře byl jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého manželského sexu správný věk obou partnerů. Pro ženy byl ideální věk na vdavky 16 až 20 let, pro muže 30 až 35 let. U ženy mladšího věku hrozilo dle lékaře nebezpečí, že bude navždy nemocná a manžel se o ni bude muset starat, namísto toho, aby se žena starala o něj.

A pokud byla dívka příliš nízká, čekalo se do 21 let, zda nevyroste, jak uvádí medievalists.net. V opačném případě, nebo v případě, že budou oba partneři mladší uvedeného věku, hrozilo, že se jim narodí nemocní a příliš malí potomci.

Sex jen na jaře a v zimě

Podle Champiera by nemělo být lidem dovoleno souložit v jakémkoliv jiném období než na jaře či v zimě. Léto bylo podle lékaře k početí nevhodné a podzim naprosto nepřicházel v úvahu. K otěhotnění nejvíce spělo jaro, kdy bylo v přírodě vlhko a teplo, ale pokud se ženě nepodařilo otěhotnět, mohla to zkusit i v zimě, kdy měla údajně největší šanci na početí.

François Boucher, Diana odpočívá po koupeli
Tajemství koupelí: intimní rituály v minulosti probíhaly různě, měly poselství

Zapovězeny pro sex měly být ale dle středověké církve i čtvrtek, pátek a neděle, období půstu, čas před Vánocemi a další dny, jak píše medievalists.net.

Muž nesmí být sytý ani hladový

Rovněž jídlo mělo dle lékaře velký vliv na početí. Jak uvádí ve své knize: „Pokud najedený a sytý muž vstoupí do světa tělesného, oslabí své tělo, nervy a způsobí si bolest nohou a kolen. Pokud tak bude činiti pravidelně, části jeho těla zadrží příliš mnoho vody, bude mít problémy s dýcháním a začnou se mu třást nohy.“ Jenže jak dále uvádí, ani hladový muž by se neměl oddávat sexuálním hrátkám: „Pokud se muž chová tělesně, když má hlad či žízeň, poškozuje své tělo a vysušuje ho. Přirozené teplo se rozptýlí, negativně ovlivní jeho zrak a může ochrnout.“

Ani podle smithsonianmag.com však neměl sex nikdy sloužit k potěšení, ale primárně k plození dětí.

Luxusní strava spěje ke sterilitě

Nejde ale jen o to, zda mít sex před jídlem, či po něm. Důležité podle lékaře bylo také to, co do svého žaludku vpravíte. Údajně prý bylo nebezpečné jíst příliš mnoho hořkého a pít velké množství studené vody, jelikož tyto potraviny vedly ke neplodnosti. Platilo to jak pro muže, tak pro ženy. A nezapomněl dodat, že mnohem více ohroženi jsou ti nejmoudřejší a nejmajetnější, kteří jsou mnohem náchylnější než ti, kteří vyrůstají na fazolích a kaštanech.

Příliš mnoho sexu škodí

A když už jste věděli, s kým máte mít sex, kdy máte mít sex a co před ním či po něm jíst, přišlo další varování. I podle baremarriage.com příliš častý sex totiž údajně způsoboval velké nebezpečí, jelikož měl škodit nervům, oslabovat žaludek, způsobovat rychlejší stárnutí, vypadávání vlasů a ochabování zraku.

Champier se dokonce nebál tvrdit, že: „samci vrabců žijí jen jeden rok nebo dva, a to kvůli své zhýralosti. Totéž platí u mužů, kteří si berou krásné ženy. Kvůli svým nezkrotným rozkoším umírají mladí nebo okamžitě po sňatku.“ A pokud jste jako muž měli to štěstí, a i přes četné sexuální hrátky přežili, varoval Champier dále, že vás vaše zhýralost dožene ve stáří a budete trpět dnou a oslabenou imunitou.

Kdo mít sex nesměl

Podle Champiera navíc někteří lidé k sexu vůbec stvořeni nebyli. Jejich tělo k tomu zkrátka nebylo určené. Sex měl být určen pro dnešního sangvinika či flegmatika, nikoliv pro cholerika či melancholika. Naopak ti, kteří měli suché a hubené tělo, měli před sexem prchat jako před vrahem.

I když mniši ve středověku měli přístup k toaletám, trpěli na parazitické červy mnohem více než běžní lidé.
Středověcí mniši byli za života prolezlí červy. Hrozba číhala v zahradách

Lékař na ně apeloval, že pro ně není nic smrtelnějšího než právě tělesné choutky. Sex by však podle něj neměli mít ani slabozrací jedinci, ti, co mají problémy s žaludkem či staří lidé. Obecně pak varoval, že život je příliš krátký na to, aby si ho lidé zkracovali tělesnou rozkoší.