Když si nalijete dvě sklenice mléka, na první pohled nerozeznáte, zda se jedná o mléko trvanlivé či čerstvé, plnotučné, polotučné či odstředěné, ani zda pochází od farmáře či ze supermarketu. Při ochutnání citlivější z nás rozdíl poznají už s prvním lokem, ale o kvalitách mléka ani obsahu vápníku či dalších prospěšných látek vám ani celá sklenice nic neřekne. Jak ale už v obchodě poznat, které mléko máte vybrat? Je lepší to bez tuku nebo plnotučné? A je čerstvé mléko skutečně zdravější?

Jak poznat kvalitní a bezpečné mléko se dozvíte i v tomto videu:

| Video: Youtube

Co konkrétně si máme na obalech mlék různých výrobců hlídat? Pokud hovoříme o mléce, je dobré podle resortního portálu Ministerstva zemědělství eAGRI vhodné kromě data trvanlivosti, šarže, výživových údajů či jména provozovatele, sledovat i další ukazatele:

„Označit potravinu jako mléko lze pouze v případě kravského mléka. Syrové mléko může prodávat pouze farmář v místě produkce anebo prostřednictvím automatu. Mléko, které nebylo tepelně ošetřeno nad 40 °C, se pak označuje jako syrové mléko a v místě jeho prodeje musí být informace o nutnosti jeho tepelné úpravy před konzumací. Naopak čerstvé mléko je mléko, které bylo ošetřeno do teploty 125 °C.“

Čerstvé, nebo trvanlivé

Rozdíl v chuti mezi čerstvým a trvanlivým mlékem někteří z nás poznají i se zavázanýma očima. Existuje ale i rozdíl v nutričních hodnotách a je jedno zdravější než druhé?

„Je třeba upřesnit, že i mléko nabízené jako čerstvé prochází tepelným ošetřením, které v něm likviduje drtivou většinu živých organismů. U nadojeného syrového mléka se celkový počet mikrobů v mililitru může pohybovat až okolo 50 tisíc organismů. U námi testovaných vzorků trvanlivého mléka jsme ve vše případech zjistili čistou nulu. U mlék čerstvých se objevovala hodnota menší než 10,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest dTest: dTest: Test mléka – čerstvé, nebo raději trvanlivé? - Nezávislé testy, víc než jen recenze Hana Hoffmannová. Dodává však, že i takto malé osídlení organismy má velké důsledky.


Nahrává se anketa ...

Levnější, či dražší mléka

Proč ale některá mléka stojí 13 korun a jiná 25? Jak podle obalu poznat, že má vyšší cena stejného produktu své opodstatnění? Jak se orientovat například při porovnání tří plnotučných mlék, kdy se jedná o krabicová mléka trvanlivá a jediný rozdíl z očí kupujícího je výrobce a právě cena?

Jak uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), toto není v jejích kompetencích a jediný, kdo ovlivňuje cenu, je právě výrobce, který si musí cenu obhájit.

„Cenotvorba je výsostnou záležitostí výrobců a prodejců. V prostředí volné tvorby cen nejsou dozorové orgány oprávněny do této oblasti jakkoli vstupovat. Výjimku tvoří případné kartelové praktiky, kde disponuje kompetencí Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže. SZPI je zákonem pověřena kontrolovat u mléčných výrobků v tržní síti zejména dodržování bezpečnostních a jakostních parametrů vč. např. značení,“ uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Dalo by se tudíž říci, že cena vždy nemusí být jasným ukazatelem kvality výrobku.

Plnotučné, polotučné, odstředěné?

Mléka lze rozdělit do tří kategorií, které se od sebe odlišují obsahem tuku, což musí být jednoznačně zjistitelné z obalu. Odstředěné mléko má mít maximálně 0,5 g/ 100 ml mléka, polotučné hodnotu 1,5 až 1,8 g/ 100 ml mléka a plnotučné mléko minimálně 3,5 g/100 ml mléka. Není však ani podle magazínu o zdravém životním stylu Chceme jíst zdravě pravdou, že odstředěné mléko nabízí nižší kvality:

„Názor, že odstředěné či polotučné mléko je ředěné vodou, není opodstatněný. Každé zpracovávané mléko je totiž nejprve odstředěno, a až poté je do něj vrácen tuk v množství, které odpovídá požadované výši tučnosti mléka.“

Rozdíl je podle webu především v obsahu kalorií a obsahu vitaminů A, D, E a K rozpustných v tucích. S nižším množství tuku dochází k jejich nižšímu příjmu. Jejich obsah v mléce však není celkově nijak závratný. „Naopak obsah vápníku v mléce, kvůli kterému ho často pijeme, je stejný v kterékoliv variantě,“ dodává web.

Je levnější mléko z ciziny zdravé?

Častou praktikou spotřebitelů jsou dnes i kvůli vysokým cenám výjezdy do zahraničí, kdy lidé jezdí na nákupy například do blízkého Polska. Jsou ale kvalitnější česká mléka nebo mléka z ciziny? A neriskujeme dovozem potravin z jiných států horší kvalitu?

„Pokud jde o kvalitu potravin z hlediska země původu, dlouhodobé kontrolní výsledky SZPI ukazují, že nejméně záchytů nevyhovujících šarží je u potravin tuzemského původu. Naopak dlouhodobě nejvyšší podíl záchytů nevyhovujících potravin je u potravin dovážených ze třetích zemí (tj. mimo EU). Potraviny původem ze zemí EU se z hlediska podílu nevyhovujících zjištění nachází mezi těmito dvěma póly,“ uvádí tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce.