Chroupat se samozřejmě dají jenom tak, ale v jídelníčku mohou zabodovat i jinak. Přes noc namočeným kešu to sluší v pudingu z chia semínek nebo z tapioky. Případně je nechte suché, opražte a hoďte do slané kaše nebo na salát či pečenou zeleninu. Snadno z nich vyrobíte i ‚zobání‘ s nádechem exotiky – opražte je s kořením na thajské karí. Z kešu se ovšem dá dělat i máslo (skvělé na palačinky nebo toasty a ranní kaše), veganský ‚sýr‘, nebo dorty (korpus i krém).

Ovesné vločky jsou neprávem opomíjenou potravinou
Zázrak jménem ovesné vločky. Jsou lepší, než si mnozí myslí

Většinou se pak mixují s ingrediencemi, jako je sušený kokos, vanilka, skořice, ovoce…, a s dávkou tekutiny – podle konzistence, kterou chcete mít. Oblíbené je třeba kokosové mléko. Pokud volíte krém nebo ‚sýr‘, dejte kešu předem namočit. Myslete na to, že z tekutiny převezmou i část chuti. Na výrobu kešu dobrot potřebujete hlavně dobrý mixér, jinak konzistence nebude dostatečně jemná.

Kešu sýr

Ořechy přes noc namočte do vody. Pak ji slijte. Na 100 gramů kešu použijte asi 15 gramů lahůdkového droždí, stroužek česneku, šťávu z půlky citronu, šalotku, špetku soli, pepře a červené papriky. Vše důkladně rozmixujte. Sýr se dá kombinovat i s bylinkami (kopr, bazalka, pažitka, kerblík, petržel…) či jinými ořechy. Některé suroviny (nakrájené), jako je třeba šalotka, můžete přihodit až do hotového sýra. Ze základní směsi také lze udělat kuličky a ty servírovat zvlášť, na párátku, každou obalenou v jiné surovině – sezamu, pažitce…

Autor: Michaela Švestková Červená

Kondice - Měsíčník je nabitý informacemi o zdravém životním stylu. Přináší rady týkající se zdravého stravování, pohybu, ale i novinky z oblasti krásy a medicíny, aby se člověk cítil dobře a zdráv ve svém těle po fyzické i psychické stránce.