"První obžaloba padla v roce 2003. Podezření z kuplířství se týkalo 27 osob," vysvětlila Deníku soudkyně Okresního soudu v Tachově Michaela Řezníčková. Mezitím bylo stíhání sedmi lidí zastaveno pro neúčelnost, stíháno je jich 20. „Ale proti devatenácti bude trestní stíhání zastaveno. Na jednoho se amnestie nevztahuje, protože je veden jako uprchlý," uvedla dále soudkyně.

Případ se podle ní vleče kvůli důkaznímu postavení. Soud vyslýchá zhruba 130 žen, u kterých byl v roce 2000 zjištěn pobyt v penzionech v Rozvadově a Svaté Kateřině. Svědkyně soud hledal po celé Evropě, výslechy byly vedeny někdy i pomocí videokonference.

Na vyřizování případů, na něž se amnestie vztahuje, pracuje celé trestní oddělení Okresního soudu v Tachově. „Každý soudce si vyřizuje svoje případy. Počítáme, že to budou stovky. Jenom v mé agendě odhaduji, že jich bude zhruba sto," uvedl Deníku soudce Josef Junek.

Pro soudce bylo prezidentovo rozhodnutí překvapením. „Naznačoval, že se u něj s amnestií příliš počítat nedá, takže nás to překvapilo," komentoval Junek. Ten první lednový týden nesoudí, věnuje se přípravám na líčení, která ho čekají v dalším období. „Kvůli amnestii jsem o tento přípravný týden přišel, musím se věnovat posuzování případů, na které se prezidentovo opatření vztahuje."

Tachovský soud už několik záležitostí vyřídil. Nejdříve to byly případy, kdy měli odsouzení nastoupit do výkonu trestu, dále kdy měli nastoupit nebo pokračovat ve veřejně prospěšných pracích a lidi, odsouzené k domácímu vězení. „Tolik toho nebylo, řádově se jednalo o desítky případů," uvedl Junek.

Hlavní nápor mají podle něj soudci za sebou, teď je čeká postupné vyřizování případů lidí, kteří byli odsouzeni k podmíněným trestům.