Policie na Tachovsku řeší hned dva případy podvodu. "V prvním přišel 48letémumuži email s nabídkou investování. Poškozený s domnělým makléřem dále komunikoval přes sociální sítě a umožnil mu s pomocí aplikace i vzdálený přístup do svého počítače. Muž nejprve uhradil vstupní poplatek, pak mohl začít obchodovat s investicemi. Během několika dní činil údajný výnos z investic 440 tisíc korun, ty si však mohl poškozený vybrat až po zaplacení likvidity ve výši 200 tisíc korun a daně, která činila 162 tisíc korun," vysvětlila princip podvodu mluvčí policie Iva Vršecká. Muž všechny částky uhradil, výnosu se ale nedočkal, přišel tak o více než 360 tisíc korun.

Druhý případ se stal ve Stříbře, kde se falešnému bankéři podařilo podvést manželský pár. "Nejdříve se telefonicky spojil s 37letým mužem, představil se jako zaměstnanec banky a sdělil mu, že byl jeho bankovní účet napaden a přiměl ho k převodu více než 60 tisíc korun na účet jeho manželky," uvedla mluvčí. Tím podvod teprve začal. "Ve stejnou dobu zavolal neznámý pachatel i jeho 34leté ženě, scénář se opakoval. Ženu falešný bankéř přesvědčil, aby rozeslala více než 226 tisíc korun na dva různé bankovní účty," informovala Vršecká. "Ženu také přiměl, aby k převodu peněz přesvědčila i svou 63letou matku, což se jí podařilo. Seniorka zaslala prostřednictvím své dcery téměř 6 tisíc korun na neznámý účet, od zaslání větší částky ji uchránil nastavený limit, který odeslání více peněz nedovolil. Celková škoda tak činí více než 232 tisíc korun," sečetla mluvčí policie.

Po pachateli podvodů policisté pátrají a vyzývají veřejnost k opatrnosti:

- neotevírejte nevyžádané e-maily a jejich přílohy

- neinstalujte do svého počítače nebo mobilního telefonu neznámé aplikace, neumožňujte vzdálený přístup do zařízení cizím osobám

- informace o napadení svého účtu si ověřte přímo na pobočce své banky

- nesdělujte nikomu přístupová hesla ke svým účtům nebo do internetového bankovnictví

- pokud se stanete obětí podvodu, ihned kontaktujte svou banku a věc ohlaste na Policii ČR