Půta nejprve ukradl koloběžku, které si všiml v mezipatře domu, kde byl na návštěvě. Jeho známý ji pak prodal v bazaru. O několik dní později se mu zalíbilo elektrokolo, které stálo u kostela. Patřilo 85letému muži, jehož ztráta bicyklu velice ranila. „Moje manželka je velice nemocná a potřebuje vitamíny. Já jsem se rozhodl, že budu vozit lesní plody. Syn mi proto koupil elektrokolo, abych ten kopec do lesa vyjel,“ řekl soudu senior, který chodí o hůlce a i vypovídat musel vsedě, protože by nevydržel stát. Dodal, že v osudný den jel na mši. Protože přijel pozdě, kolo jen opřel do stojanu a chvátal do kostela. Když vyšel ven, bylo pryč. Už ho nikdy neviděl.

Půta se k soudu bez omluvy nedostavil. Soud ale přečetl jeho vyjádření na policii, kde se ke všemu přiznal. „Koloběžku jsem vzal, když jsem byl na návštěvě u známé, které říkáme Hraběnka. Známý ji prodal v bazaru, ale nedal mi z toho ani korunu,“ řekl policistům Půta a dodal, že stejně dopadl i s kolem. To podle svých slov poté, co ho ukradl, postavil do jedné z místností v nechvalně proslulém sušickém domě, kde se říká U dobrodruha a kde se zdržují spolu s ním různé pochybné existence. Mezi nimi například muž, který má na svědomí i vraždu a opakovaně zbil nevinné lidi, či výtečník, který bodl nožem strážníka. „Myslím, že to byli právě oni, kdo mi kolo vzali a prodali. Když jsem totiž později do té místnosti přišel, bylo fuč. Netuším, co se s ním stalo,“ tvrdil Půta, který řekl, že je nemajetný a žije jen z důchodu, z něhož mu ještě strhávají exekuce. Dodal, že ho mrzí, že okradl důchodce, a že způsobenou škodu je ochoten splatit.

Soud ho poslal na deset měsíců do věznice s ostrahou a uložil mu uhradit škodu způsobenou krádeží elektrokola. Soudce Jaromír Veselý při odůvodnění rozsudku připomněl, že Půtovi sice polehčuje přiznání, ale výrazně mu přitěžuje, že jde o speciálního recidivistu, který byl v minulosti už jedenáctkrát soudně trestán, a to především pro krádeže. Verdikt není pravomocný.