Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Instruktoři zanedbali výcvik, řekl soudu přizvaný znalec

Tachov - U tachovského okresního soudu včera pokračovalo hlavní líčení s dvěma instruktory parašutistického výcviku. Miroslavu Burešovi (32) a Lukáši Drašarovi (32) obžaloba klade za vinu, že zanedbáním svých povinností zavinili smrt šestnáctileté studenky vojenské školy, která v říjnu 2007 zahynula na letišti v Erpužicích

30.3.2009
SDÍLEJ:

U tachovského soudu pokračovalo líčení s instruktory parašutistmu.U sou­du vypovídal znalec z obrou parašutismu Ladislav Horák.Foto: DENÍK/Miloš Němec

Včerejší líčení se neslo ve znamení výpovědi znalce v oboru parašutismu Ladislava Horáka. Znalec nabyl přesvědčení, že v osudný den ne všechno probíhalo v souladu s parašutistickými směrnicemi. „Výcvik se neuskutečnil ve stanoveném rozsahu devíti hodin. Někteří cvičenci se zúčastnili poloviny plánovaných hodin. Studentka za sebou neměla ani to. Navíc, neexistuje žádný záznam, že by se konalo závěrečné přezkoušení,“ zdůraznil Horák.

Podle jeho názoru měl nedostatečný výcvik nejvýznamnější podíl na smrti studentky. „V rámci celého výcviku se jí mělo dostat všeho, co je podle směrnic potřeba. Tedy i vyřešení situace, do které se tehdy dostala,“ uvedl znalec.

Studentka se při seskoku zavleklo výtažné lano pod rameno. To způsobilo neotevření hlavního padáku. Následoval pád ze sedmisetmetrové výšky, při kterém dívka nedokázala otevřít záložní padák. „To mohlo být způsobeno nedostatečným výcvikem,“ míní Ladislav Horák.

Podle obhájců obžalovaných ale nebyla při pádu oběť tragédie při vědomí. „Z pitevní zprávy vyplývá, že měla v krvi malé procento adrenalinu. Prostě odpadla,“ uvedli.

Znalec instruktorům vyčetl také to, že dívku pustili do letadla, aniž by za sebou měla závěrečné přezkoušení.

„Bez něho neměla na palubě letadla co dělat. Právě přezkoušení mělo instruktorům naznačit, jestli vůbec byla schopna seskoku,“ dodal s tím, že chybná byla také kompletace hlavního padáku, který k seskoku použila studentka. „ Na nehodu to ale nemělo vliv,“ podotkl.

Obžalovaný Lukáš Drašár poukázal na to, že při řeči znalce byly použity pouze výpovědi svědků, které hovořily v jeho neprospěch.

„Znalec se odvolával na ty, kteří tvrdí, že nebyly prováděny kontroly balení padáků. To je ale v rozporu s těmi, ve kterých svědci tvrdí opak,“ řekl.

Obžalovaný Michal Bureš se k tragédii vrací nerad.

„Zúčastnil jsem se pohřbu, rodičům dívky jsem se omluvil. Jestli se chcete zeptat, zda dobře spím, tak vám odpovídám, že ne. Zemřela mladá žena, to mluví za všechno,“ uvedl instruktor, který byl při dívčině tragickém seskoku přítomný na palubě. Vinu odmítá. „Zabránit tomu v žádném případě nešlo,“ řekl.

S tím souhlasí i znalec. „Neměl šanci,“ uvedl.

Kdy padne rozsudek, zatím není jasné.

„V první řadě musí být řádně přezkoumán znalecký posudek,“ řekl tachovský soudce Josef Junek.

V případě, že budou oba obžalovaní uznáni vinými, hrozí jim za nedbalostní trestní čin až pětiletý pobyt za mřížemi.

Autor: Miloš Němec

30.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení