Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jehňata zřejmě uhynula nedostatkem péče

Třemešné – V případu úhynu jehňat v Třemešném na Tachovsku není zatím zcela jasná příčina smrti mláďat. To by mělo odhalit až podrobnější pitevní vyšetření.

17.2.2010
SDÍLEJ:

Pět mrtvých jehňat v igelitovém pytli putuje na pitvu. Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce (na snímku) je převezl v pondělí do Tachova, odkud budou převanena na Krajskou veterinární správu do Plzně.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Místnímu chovateli zemřelo v poslední době několik kusů jednotýdenních jehňat. Obyvatelé Třemešného pak oznámili podezřelé chování ochránci zvířat ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce, ten pak podnikl spolu s policií a krajskou veterinární správou další kroky. „Předběžné výsledky šetření důvodu úhynu jehňat nejsou jednoznačné, spíše ukazují na nedostatečnou chovatelskou péči,“ uvedl Marek Svoboda, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat Krajské veterinární správy Plzeň s tím, že s jistotou byla vyloučena smrt vlivem nákazy.

Jedná se o jehňata do stáří 1 týdne a možností úhynu je několik. „Jako nejpravděpodobnější důvod se jeví absence některých důležitých vitamínů a minerálních látek vedoucí k metabolickým poruchám a svalovým dystrofiím. Skutečnou příčinu by mělo, respektive mohlo, odhalit podrobnější pitevní vyšetření,“ vysvětlil Svoboda.

Chovatel měl údajně mrtvoly jehňat pálit v kotli. Pět kusů, které policie spolu s lékařkou krajské veterinární správy našly, leželo vedle kotle. Chovatel se tak rozhodně dopustil několika pochybení, vyplývajících z Veterinárního zákona. „Konkrétně se jedná o porušení povinnosti vyplývající z ustanovení týkající se zacházení s vedlejšími živočišnými produkty (Mrtvolami jehňat. Pozn. red.) a dále porušení povinnosti chovatele sledovat zdravotní stav zvířat a v oddůvodněných případech jim včas poskytnout první pomoc a požádat o odbornou veterinární pomoc. Tyto dvě povinnosti chovatel z Třemešné zcela určitě ignoroval,“ poukázal vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat.

Porušení povinností chovatele z Třemešného, vyplývající z Veterinárního zákona, bude mít dohru. V horším případě u soudu. Případ zanedbání péče, byť nedbalostního rázu, hodlá Krajská veterinární správa Plzeň předat státnímu zastupiteli pro podezření na spáchání trestného činu. „Záleží na tom, zda státní zastupitelství vyhodnotí skutek jako trestný čin. V případě že ano, tak věc postoupí policii a my podnikneme další kroky. Když zastupitelství neshledá, že jde o trestný čin, bude nadále záležitost v pravomoci krajské veterinární správy,“ vysvětlila policejní mluvčí Dagmar Jersáková.

Autor: Antonín Hříbal

17.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ODBORNÝ ZÁSAH  na jednom z památných stromů v Chráněné krajinné oblasti Český les.
6

FOTOGALERIE: Arboristé ošetřili památné stromy na Tachovsku

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

SLEDUJTE ON-LINE: Miloš Zeman zakončí svou návštěvu Plzeňského kraje

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Chodová Planá – Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný.

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Tachovsko – Devět odehraných kol má za sebou fotbalový okresní přebor druhé třídy. Víkendový program nepřinesl žádná velká překvapení, dosud vedoucí Lom si doma poradil s Konstantinovými Lázněmi, vyhrál také Chodský Újezd, který zdolal béčko Stříbra.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení