Pachatel přepadl a oloupil mladého muže v srpnu roku 2017 v Kostelní ulici v Tachově. Vše se mělo odehrát na lavičce u kostela v nočních hodinách během tehdejších slavností. Policistům sloužily k vytipování pachatele mimo jiné i záznamy bezpečnostních kamer.

Pawliczak se původně k činu doznal, podle výpovědi měl poškozenému, kterého si vytipoval a sledoval jej, zezadu nasadit chvatem tzv. kravatu, bít ho pěstí a okrást ho. Bitím mu rovněž způsobil poranění, která si nevyžádala pracovní neschopnost.
Pachatel, který byl v rodném Polsku již devětkrát soudně trestaný, svoji výpověď později změnil. Podobně učinila také Pawliczakova bývalá družka, která nejprve na záznamech z kamer svého přítele označila, později tvrdila, že to není on. Soud ji chtěl vyslechnout i ve středu, ale policii se nepodařilo ji vypátrat.

Středeční jednání zhodnotilo ještě některé další důkazy. Většinu předložených důkazů ovšem obhajoba zpochybnila. „Přímý ani nepřímý důkaz nebyl předložen, navrhuji zproštění obžaloby,“ uvedl obhájce Petr Hrůza.

Soudkyně Michaela Řezníčková uvedla, že prvotní doznání obžalovaného vykazuje věrohodné skutečnosti a v souvislosti s jeho trestní minulostí soud neuvažoval o jiném, než nepodmíněném trestu. Pawliczak se na místě odvolal.