Maďarský pašerák se v pátek v dodávce značky Kia vydal po dálnici D5 směrem na Rozvadov. Na 150. kilometru ho ale k běžné silniční kontrole zastavili celníci. "Nejdříve se zeptali, zda nepřeváží alkohol nebo cigarety, pak se rozhodli vůz zkontrolovat. V nákladovém prostoru o velikosti 1,5 krát 1,5 metru objevili patnáct mužů," uvedla tisková mluvčí Celního úřad pro Plzeňský kraj Jitka Blahutová. 

Utečenci, jejichž věk nepřesahoval 25 let, u sebe neměli žádné doklady. Později přiznali, že pocházejí ze Sýrie. Celníci osmatřicetiletého řidiče zadrželi a na místo zavolali cizineckou policii.  Policie začala uprchlíky postupně vyslýchat. "V brzkých ranních hodinách už bylo sedm cizinců, u nichž bylo vydáno rozhodnutí o zajištění, převezeno do zařízení pro cizince. V něm budou čekat do předání na základě mezinárodní smlouvy se Slovenskem," konkretizovala v neděli Kroftová. 

Podle zjištěných informací jsou utečenci umístěni v zařízení v Bělé Jezové nacházející se ve Středočeském kraji. Se zbylými uprchlíky probíhá ještě řízení, jehož výsledek bude totožný. Maďarský řidič byl z vazby po výslechu nakonec propuštěn. "Neměl naplnit znaky trestného činu (převaděčství), protože s cizinci nepřekročil vnější schengenskou hranici," dodala Kroftová.