„V sobotu odpoledne ohlásila obyvatelka Kosova nález polomrtvého psa u místního rybníka. Dle jejích slov se zde nacházel tři dny, ale nenapadlo jí, že se může jednat o psa. Na místo okamžitě vyrazili pracovníci útulku a již při prvním pohledu jim bylo jasné, že pes potřebuje akutní péči. Proto jsme ho ihned převezli na veterinární pohotovost do Plzně,“ řekla Deníku za Útulek u Šmudliny Gabriela Jägerová. Jak dále dodala, pes nejspíše spadl do rybníka vzhledem k pachu rybiny. „Za devět let, co dělám v útulku, jsem nikdy nic takového neviděla. Doktorka se snažila změřit teplotu digitálním teploměrem, ale pes byl tak podchlazený, že na něj teploměr nefungoval. Až po nějakých osmi hodinách zachytil trochu tělesného tepla. Krom podchlazení je pes vyhublý na kost a má na sobě několik ran.“ I přes kritický stav se ale nakonec týrané zvíře z nejhoršího nejspíše dostane.

Podle Jägerové byla rozhodující noc ze soboty na neděli. Tu pejsek přežil a jeho zdraví se začíná zlepšovat. „Ze začátku absolutně nereagoval na nic, nemohl se ani pohnout, odmítal stravu. Nyní již vrtí ocáskem, začíná jíst, mám zprávy, že se během nedělního rána i postavil. Je to tedy velký pokrok oproti prvotnímu stavu. Nyní hodně záleží také na tom, aby nedostal horečku, která by mohla jeho zdravotní stav opět zhoršit. Ale zatím je na dobré cestě k uzdravení.“

I přesto, že tento smutný a těžko pochopitelný příběh bude mít pravděpodobně dobrý konec, pro zástupce Útulku U Šmudliny celá záležitost uzavřena není. V nejbližších dnech totiž plánují podat trestní oznámení na neznámého pachatele. „Nemůžeme říct, že pejska někdo do rybníka hodil. Pravděpodobně šlo o nešťastnou nehodu, při které tam spadl sám. Ale to, že je vyhublý na kost a jeho rány po těle, jasně svědčí o týrání zvířat. Další věcí je také samotná záchrana a další téměř trvalá péče. Obojí se totiž již vyšplhalo na částku v řádech tisíců,“ dále dodala k této záležitosti Jägerová.

Bohužel, případ týrání zvířat není na Tachovsku ničím neobvyklým. Útulek U Šmudliny se v minulém týdnu potýkal s podobným případem. Ve čtvrtek byl totiž do Vítkova převezen týraný pes z Cebivi. „Měl nateklou hlavu od toho, jak byl neustále uvázán na řetězu. Další problém byly dlouhé a polámané drápky. To je u psů velký problém, protože se jedná o bolestnou záležitost. Také tento pejsek byl převezen ve vážném stavu, ale rychle se uzdravuje,“ na závěr řekla Gabriela Jägerová.