„Zvýšili jsme výkon služby policie, především činnost policejních hlídek i počet vykonávaných kontrol a nadále provádíme bezpečnostní akce," konstatovala před nedávnem Martina Kohoutová, krajská policejní mluvčí s tím, že se zaměřují i na posílení schengenského vnitrostátního pátrání po osobách a věcech, odhalování omamných a psychotropních látek, distribuci a vývoz drog mimo území republiky nebo omezení dopadů výroby.
„Od února tachovští kriminalisté realizovali více než dvě desítky akcí," dodala Dagmar Jiroušková, mluvčí tachovské police. „Při nich se podařilo zadržet 14 pachatelů, kteří byli převážně obvinění z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy," uvedla.
Nešlo však jen o Čechy, v policejních sítích skončilo i pět cizinců. Policisté zajistili stovky rostlin konopí, bezmála dva kilogramy sušené marihuany a přes sedm set gramů pervitinu. Do klína jim spadlo i pět tisíc euro, kompletní vybavení tří pěstíren a dva automobily.
Podle Markéty Černé, ředitelky občanského sdružení Kotec, které má za cíl poskytovat cílené sociální služby nejen drogově závislým, roste poptávka v Čechách, ale i v Německu. Tomu se tedy přizpůsobuje i produkce.
Současná praxe navíc ukazuje, že drogy užívají zejména mladí lidé či mladiství, kteří stále častěji dávají přednost omamným látkám před alkoholem. Mladiství jsou si navíc vědomí faktu, že nejsou právně postižitelní tak, jako jejich dospělí kolegové, nedochází jim však, že postižitelní jsou jejich zákonní zástupci.
V případě, že jsou „drogaři" dopadení, hrozí jim trest odnětí svobody od jednoho roku do pěti let. V určitých případech je to ale až osmnáct let.