Majitel skladu byl obžalován z obecného ohrožení z nedbalosti, kde hrozí trest odnětí svobody od jednoho roku. Podle obžaloby skladoval propanbutanové láhve v objektu, který k tomuto účelu nebyl technicky způsobilý. Další bod obžaloby hovoří o tom, že v objektu mělo docházet k přečerpávání plynu.

„Popírám jakoukoli účast na vině,“ uvedl obžalovaný. „To, co se stalo, mě mrzí, ta událost mi převrátila život, je to pro mne osobní tragédie,“ řekl dále. Ve skladu loni v červnu uhořel jeho zaměstnanec, se kterým spolupracoval přes 20 let.

Kovařík u soudu uvedl, že objekt byl zkolaudován jako sklad náhradních dílů, ale prošel všemi požárními i bezpečnostními kontrolami. „Bylo mi doporučeno dotáhnout kolaudační řízení do konce, ale z časových důvodů jsem to neudělal,“ dodal s tím, že si nedovede vysvětlit, proč ve skladu nastal výbuch s následným požárem.

U soudu vypovídali ve čtvrtek svědci včetně soudního znalce Jiřího Buchty. Ten potvrdil, že příčinou požáru byl výbuch unikajícího plynu. „Jednalo se o zkapalněný plyn, kde stačí malé množství k výbuchu,“ řekl s tím, že k iniciaci stačí třeba výboj statické elektřiny, či mechanická jiskra. „Iniciace výbuchu je možná i bez přičinění další osoby,“ uvedl znalec. Připomněl ovšem, že ve skladu byly nalezeny prvky svědčící o nepřípustné manipulaci s plynem.

Další líčení bude pokračovat v lednu, kdy budou pozváni další svědkové, číst se bude rovněž znalecký posudek z oblasti požární ochrany.