Soud tak rozhodl, že oba muži jsou odpovědní za smrtelné zranění, které si loni na jaře způsobila pracovnice Národního památkového ústavu Plzeň pádem z lešení.

Lešení postavila Horváthova firma u budovy borské mateřské školy pro Homolkovu firmu, která zde měla provádět rekonstrukční práce. Pracovnice památkového ústavu při kontrolním dnu vylezla na čtvrté podlaží lešení, kde se jí podle protokolu měla zatočit hlava, zavrávorala a propadla mezi bočním zábradlím a podlážkou. Pád z osmi metrů neměla podle soudního znalce šanci přežít.

Podle vysvětlení rozsudku, který vynesl soudce Miroslav Vajgant, nebylo lešení postaveno dostatečně bezpečně. Chybělo zdvojené zábradlí. Soudce poukázal nejen na vinu stavitele lešení, ale také na míru zavinění stavitele, který neměl nechat pohybovat po lešení další osoby.

Tomáš Horváth u soudu tvrdil, že lešení postavil přesně podle objednávky Romana Homolky s tím, že k práci a pohybu osob bude sloužit pouze horní patro lešení, kde bylo z hlediska bezpečnosti vše zajištěno. „Více se k této záležitosti zatím nechci vyjadřovat. Máme lhůtu k podání odvolání a během této lhůty nechci nic komentovat. Jestli se proti rozsudku odvolám, to nechám na posouzení právníkovi," řekl Deníku Horváth.

Roman Homolka si byl podle svého tvrzení u soudu jistý, že lešení je postaveno správně, podle všech požadovaných předpisů, jak bylo zaneseno v předávacím protokolu. „Nechci se k rozsudku vyjadřovat. K podání odvolání máme lhůtu na rozmyšlenou čtrnáct dní, pak uvidíme," řekl Homolka.

Investorem prací na objektu mateřské školy bylo tehdy město Bor. „Je mi moc líto, že to takhle dopadlo. Pokud vím, tak paní na tom lešení nejprve omdlela, následkem toho spadla," vzpomíná na události z loňského dubna starosta města Petr Myslivec.

Tomu je líto také to, že se celá záležitost týká v místě známých živnostníků. „Firma pana Homolky je přímo z Boru, byli jsme tehdy rádi, že místní firma vyhrála výběrové řízení, pak to takhle nešťastně dopadlo. Firma vždycky odváděla velmi kvalitní práci, měli jsme s ní jen ty nejlepší zkušenosti. K rozsudku se ale vyjadřovat nebudu," dodal starosta.