Případem se začal ve čtvrtek zabývat Okresní soud v Tachově. Obžaloba viní letos čtyřicetiletého muže, kterého k jednání přivezla eskorta z vazební věznice v Ostrově nad Ohří, z těžkého ublížení na zdraví.

Událost s málem tragickým koncem se stala letos v polovině března v ubytovně Zátiší v Tachově. Opilý Babusca podle obžaloby vstoupil na jeden z pokojů, kde nejdříve pěstí a poté nožem napadl poškozeného pětatřicetiletého muže. Měl ho bodnout do levého stehna a způsobit mu život ohrožující zranění.

Nůž totiž zasáhl tepnu, zraněný ztratil velké množství krve a upadával do bezvědomí. „Muže jsme v kritickém stavu se zajištěnými dýchacími cestami letecky transportovali na urgentní příjem,“ uvedla tehdy mluvčí zdravotnické záchranné služby Mária Svobodová. Poškozený strávil několik týdnů v nemocnici a doposud je v pracovní neschopnosti.

Obžalovaného podle jeho slov celá událost mrzí.

„Velice mě mrzí, co se stalo, byli jsme kamarádi, dokonce jsem si říkal, že jsme nejlepší kamarádi. Cítím morální povinnost se mu omluvit. Ale na tom, co se stalo, jsme určitý podíl měli oba,“ řekl před soudem obžalovaný.

Jak popsal, s krajanem se nejprve poprali. „Přišel jsem pro svoji přítelkyni. Vadilo mě, že je opilá, tak jsem jí dal facku. Poškozený mě otočil k sobě a řekl, abych ji nechal. Já jsem mu odpověděl, aby se do nás nepletl, že je to naše věc. A on na to, abych ji nebil a popral se raději s ním,“ vypověděl dále obžalovaný a popsal, že následovala bitka, při které padlo navzájem několik ran pěstí. „Padli jsme při tom k zemi. Věděl jsem, že má ve skříni zbraň a když jsem viděl, jak k té skříni natahuje ruku, instinktivně jsem vzal kuchyňský nůž, který ležel na kuchyňském stole. Chvíli jsme se přetlačovali, on chytil nůž za čepel, tlačil ho proti mě, přitom jsme říkali jeden druhému, abychom ten nůž pustili. Jenže to jsme neudělali, já jsem pak větší silou zabral a bodl ho do nohy,“ popsal dále a ve výpovědi také mimo jiné řekl, že kdyby nebyl opilý, nejspíš by se nic takového nestalo. Babuscovi (na snímku) v době po incidentu naměřili dvě promile alkoholu. Společně s obyvateli ubytovny podle slov obžalovaného popíjeli prakticky celý den, útoku předcházel ještě jeden incident, při němž se Babusca střetl s jiným obyvatelem zařízení.

Páteční soudní líčení pokračovalo výslechy svědků v dokazovacím řízení, které ještě není u konce. Kromě těžkého ublížení na zdraví způsobil útočník také finanční újmu. Poškozený uplatňuje soudem také bolestné, které je podle znaleckého posudku necelých 200 tisíc korun, zdravotní pojišťovna pak může nárokovat dalších 335 tisíc korun.