Případ již šetří kriminálka. „Já se k tomu zatím příliš vyjadřovat nemohu. Samozřejmě, že to je velice nepříjemné. Pořád kvůli tomu někdo telefonuje,“ řekl poškozený místostarosta, který musí v telefonátech vysvětlovat, že si skutečně nic neobjednal. „Když nám někdo kvůli tomu zavolá, hned je nasměrujeme na kriminálku,“ uvedl.

„Vůbec nemám představu, proč si vybral zrovna moje jméno, ale to se samozřejmě dá najít na obecních stránkách,“ dodal.
Dosud neznámý pachatel postupuje tak, že odesílá e-mailem poptávky na různé zboží, které chce pořídit na fakturu.
Kriminalisté již přijali k případu několik oznámení. „V prvním případě chtěl objednat mobilní telefon Iphone 8. Zástupce firmy si však ověřil totožnost na Obecním úřadu Kočov, kde však objednavatele neznali, a proto telefon nevydal,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Ve druhém případě odeslal neznámý pachatel poptávku na televizor, mobilní telefon a dva notebooky. „I v tomto případě si zaměstnanec společnosti na obecním úřadě totožnost ověřil, a když zjistil, že výše uvedenou elektroniku tam nikdo neobjednával, objednávku stornoval,“ dále popsala mluvčí s tím, že uvedeným firmám tak škoda nevznikla. „Obezřetní však nebyli v dalších dvou firmách, kdy z jedné objednal mobilní telefon Iphone 8 za 17 990 korun. Telefon předali i s fakturou osobě, kterou neznámý pachatel pověřil, aby zboží převzala. Faktura do současné doby uhrazena nebyla. Z další firmy si objednal a podvodně získal motorovou pilu, řetěz, lištu a olej na pohon pily za celkovou částku 24 131 korun. I zde zboží společně s fakturou předali podvodníkem pověřené osobě,“ poukazuje mluvčí. Celková škoda tak přesahuje 40 tisíc korun.

Policie apeluje na firmy, aby v případě, že obdrží e-mailovou objednávku od obce Kočov nebo od jiné obce se žádostí o vydání zboží na fakturu, která by měla být uhrazena až následně po převzetí zboží, byly obezřetné a ověřily si minimálně telefonicky na oficiálním kontaktu obce, zda si opravdu zboží objednala. Vyhnou se tak riziku, že se stanou obětí neznámého podvodníka. Po jeho totožnosti kriminalisté pátrají.