"Nastala doba, kdy se velké množství lidí vypravuje do nákupních center, jezdí v přeplněných dopravních prostředcích, pohybují se na trzích a nevěnují přitom patřičnou pozornost svým taškám, batohům a kabelkám včetně jejich obsahu. Právě proto jsme se více zaměřili na na tato místa a upozorňujeme zákazníky na ochranu svých osobních věcí i vozidel," uvedla mluvčí policie Dana Ladmanová.

V minulém týdnu policisté v Klatovech předávali nakupujícím různé preventivní materiály a zároveň vysvětlovali, jak být ostražitý.

"V některých případech okradení lidé krádež nezjistí okamžitě a policie při vyšetřování obtížně zjišťuje místo činu a odhalení pachatele. Na policii přijímáme oznámení o krádeži peněženky s finančním obnosem, osobních dokladů - občanských a řidičských průkazů, cestovních pasů, dokladů od vozidel, platebních karet peněžních ústavů a mobilních telefonů, kdy samozřejmě přijdou i o kontakty a telefonní čísla svých známých. Drobné kapesní krádeže občané většinou neoznamují," informovala dále mluvčí s tím, že nejsou výjimkou případy, kdy v nákupních centrech přijdou kupující o peněženky z tašky zavěšené nebo odložené v nákupním vozíku v době, kdy vybírají zboží.

Policie proto připravila několik rad:

  • zvýšenou pozornost věnujte kabelkám zavěšeným přes rameno, kabelka by měla být zapnutá a těsně u těla
  • nenechávejte peněženku či jiné důležité doklady navrchu tašek nebo kabelek
  • doklady a peníze oddělujte zvlášť
  • finanční prostředky nenoste pohromadě, doporučujeme rozmístit na několika místech
  • peníze, doklady či jiné cennosti neukládejte v batohu na zádech, kam nevidíte
  • nenechávejte kabelky - zavazadla bez kontroly
  • vlastníkům platební karty doporučujeme, ukládat své identifikační číslo - PIN zásadně odděleně. V případě krádeže platební karty - okamžitě volejte pobočku peněžního ústavu, ztrátu oznamte a proveďte blokaci
  • majitelé vozů i spolucestující by neměli nechávat na viditelných místech ve vozidle žádné cenné věci, doklady či tašky