Jednapadesátiletý Zoltán Kapinecz a čtyřicetiletý Menyhért Sás skončili ve vazbě v borské věznici a ve čtvrtek ráno stanuli před samosoudcem Okresního soudu v Tachově. Podle obžaloby mohou být zapojeni do organizované převaděčské činnosti.

Oba cizinci u soudu popřeli, že by o uprchlících v nákladním automobilu věděli. „Když nás policisté u Ostrova u Stříbra zastavili, byl jsem překvapen, co jsem v nákladním prostoru viděl," tvrdil před soudem Kapinecz.

Podle výpovědí obžalovaných si v Maďarsku převzali nákladní automobil Iveco, kterým měli jet do Norimberka pro vysokozdvižný vozík. Právě v nákladním prostoru tohoto automobilu objevili policisté 31. července loňského roku 76 běženců, kteří se tísnili v prostoru 6,15 krát 2,43 metru. Uprchlíci pocházeli ze Sýrie, Pákistánu a Afghánistánu.

„Klíče od auta jsem převzal od svého kamaráda a protože nemám řidičák, oslovil jsem Menyhérta Sáse, jestli by se mnou do Německa nejel," pokračoval ve výpovědi Kapinecz. „Auto jsme nekontrolovali, veškeré doklady byly v pořádku v kabině, tak jsme hned vyjeli," dodal.

Oba obžalovaní se shodli na tom, že netuší, jak se migranti do vozu dostali. Ani si nevšimli, že by vozidlo vezlo nějakou zátěž. S nákladním autem vyjeli 30. července večer z Maďarska, projížděli Slovenskem, kde udělali jednu zhruba dvouminutovou zastávku na vykonání hygienické potřeby, další přestávku si udělali u Brna. Na jednom z dálničních odpočívadel údajně stáli 15 až 25 minut.

Následně oba cizinci pokračovali po dálnici směrem k německým hranicím a policie jejich vůz zastavila 31. července v 7.45 hodin poblíž dálničního exitu u Ostrova u Stříbra.

Řidič i spolujezdec skončili, jak již bylo zmíněno v úvodu, ve vazbě, policie jim vyslovila podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Uprchlíky, kteří v malém nákladním automobilu cestovali bez větrání a bez možnosti hygienické přestávky, pak ještě ten den večer odvezly autobusy do areálu cizinecké policie v Plzni, následně pak migranti skončili v zařízení v Bělé pod Bezdězem.

O oba Maďary projevila zájem také německá policie. Má totiž podezření, že převaděči mají na svědomí více podobných akcí, do Německa mohli převézt stejným způsobem stovky ilegálních migrantů. Policisté totiž zjistili, že vozidlo neprojíždělo republikou poprvé. Obžalovaný Sás dokonce soudci Miroslavu Vajgantovi potvrdil, že pro cestu do Norimberka nepotřeboval navigaci, že cestu znal.

Německá policie požádala cestou právní pomoci o jejich vydání. Krajský soud v Plzni nakonec rozhodl, že budou vydáni po pravomocném ukončení trestního řízení v České republice. V Německu oběma mužům hrozí vyšší trest než v Česku.

Zadržení nákladního automobilu se 76 uprchlíky u Ostrova u Stříbra nebyl loni jediný případ zadržených běženců na Tachovsku.
Další dodávka, tentokrát se 48 běženci ze Sýrie, byla zadržena 21. srpna v Rozvadově. Všichni uprchlíci byli v pořádku a většina z nich skončila v zařízení v Zastávce u Brna.
„Převezeno bylo celkem třicet dva osob. Tři děti byly převezeny dle rozhodnutí soudu do dětského domova a třináct cizinců bylo vyhoštěno, kdy probíhalo správní vyhoštění, přičemž tyto osoby si převzaly příkaz a byly propuštěny," uvedla tehdy policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Další případ byl zaznamenán v dubnu loňského roku, kdy celníci poblíž hraničního přechodu Rozvadov zadrželi dodávku – shodou okolností opět s maďarským řidičem – která na ploše 1,5 krát 1,5 metru převážela 15 mladých mužů ze Sýrie.

Policisté a celníci zaznamenali loni na Tachovsku ještě několik podobných případů, počet uprchlíků ale při nich byl mnohem menší.

Oldřich Voráček