Rodák z Plané a známý herec Roman Skamene se svojí příbuznou uspěli u tachovského okresního soudu, kde se domáhali vydání náhradních pozemků za část restitučního nároku. Konkrétně se jedná o čtyři pozemky u dálnice D5 v okolí Málkovic na Tachovsku.

Nárok na restituci pozemků v Praze měl původně Karel Skamene, příbuzný herce Romana. Pozemkový úřad ale rozhodl, že pozemky v Praze se nevydávají a že si má zažádat o jiné.

Restituční nárok později přešel právě na Romana Skamene a jeho příbuznou. Ti si vybrali pozemky u Málkovic. Pozemkový fond ČR byl ale léta nečinný, a tak celý případ skončil až u soudu. Nejprve u pražského, který jim dal za pravdu, nakonec u tachovského. Protože převodu pozemků nic nebrání, rozhodl soudce František Kříž ve prospěch herce.

Samotný Roman Skamene ani nikdo z rodiny se k soudu nedostavili. Přítomna nebyla ani druhá strana sporu.

Hercova rodina většinu svých restitučních nároků získala, k pozemkům, které chtěla na Tachovsku, se ale veřejně nevyjadřuje. „Nemám svolení svého klienta ani klientky se k této záležitosti jakkoli vyjadřovat,“ sdělila Deníku zástupkyně herce Zuzana Navrátilová.

Pozemkový fond musí uhradit náklady na právníka Romana Skamene ve výši téměř třicet tisíc korun.

Rozsudek zatím není pravomocný. Pokud se žádná ze stran neodvolá, nabude rozsudek právní moci ve chvíli, kdy budou pozemky přepsány na nové majitele.