Napoprvé, vloni v srpnu, ji přitom stejný soud zprostil obžaloby, neboť došel k názoru, že vinu na nehodě nese koloběžkářka, jež svůj stroj netlačila, ale jela na něm. Byla tak mnohem rychlejší než chodec, a nemůže proto požívat ochrany jako chodci. Jenže odvolací Krajský soud v Plzni vrátil případ zpět k projednání s tím, že může jít dokonce o přísnější právní kvalifikaci. Soud se tím musel řídit, a obžalovaná tak byla napodruhé potrestána.

Petra Vasilňáková u Okresního soudu Plzeň-jih. | Video: Deník/Milan Kilián

Nehoda se stala 20. července 2022. Vasilňáková, která se živí jako řidička dodávky, se tehdy osobním autem Alfa Romeo vracela přes Dobřany domů z práce. „Nerespektovala vodorovnou dopravní značku „přechod pro chodce“ ani skutečnost, že vozidlo značky BMW v odbočovacím pruhu zastavuje před přechodem pro chodce, pokračovala v jízdě a v důsledku toho narazila do Renaty P. (47), která jela po tomto přechodu na elektrické koloběžce a které právě BMW dávalo přednost,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Taťána Ulčová. Při nárazu do kapoty a následném odhození na vozovku utrpěla žena na koloběžce vážná zranění hlavy včetně poranění mozku, měla roztrženou krkavici, zlámaná žebra, vyražené zuby a ránu na noze. Tři dny byla v umělém spánku. Podle soudního znalce byla v ohrožení života.

„Z nehody si pamatuji jen to bílé auto, které mě pouštělo, proto jsem tam vjela. Až když jsem se probudila z umělého spánku, řekli mi, co se stalo. Nehoda mi zničila život. Dřív jsem byla aktivní, teď nikam nechodím,“ řekla soudu Renata P. s tím, že po střetu má nehybnou pravou ruku, což je pro ni coby pravačku problém při mnoha činnostech včetně hygieny, oblékání či psaní. Také špatně mluví, takže si někteří lidé myslí, že je opilá, což je pro ni velmi nepříjemné. Má problém i s jídlem, kvůli bolestem může v podstatě jen kašovitou stravu. „Léčím se na psychiatrii, nemohu spát a mám deprese,“ posteskla si Renata P.

„Necítím se být zcela vinna. Když jsem projížděla třídou 1. máje, jelo vedle mne bílé SUV, přes které jsem ji neměla možnost vidět. Spatřila jsem ji na poslední chvíli, střetu už nešlo zabránit,“ uvedla Vasilňáková. Upozornila, že kdyby žena koloběžku vedla a nejela na ní, nesrazila by ji. Připomněla také, že žena neměla ochrannou přilbu a jela v pantoflích. Renatě P. se ale omluvila.

Soudce Jiří Žižka vloni v srpnu Vasilňákovou zprostil obžaloby s tím, že ve věci nejde o trestný čin. „K nehodě sice došlo na přechodu pro chodce, ale poškozená se tam nepohybovala v chráněném postavení chodce, ale jako každý jiný účastník silničního provozu. Tím, že vjela obžalované do jízdní dráhy, jí v podstatě nedala přednost. Sama tak výrazným způsobem zavinila následek,“ vysvětlil soudce Žižka

Po odvolání státní zástupkyně se věcí zabýval Krajský soud v Plzni, jenž případ vrátil zpět k soudu první instance k doplnění dokazování. Navíc upozornil, že může být ve věci užita přísnější právní kvalifikace, že se obžalovaná mohla dopustit těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti ve druhém odstavci, kde je sazba šest měsíců až čtyři roky vězení.

Soud nyní vyslechl řidičku BMW, jež uvedla, že zastavila před přechodem, neboť tam stála žena vedle koloběžky, a ona jí chtěla dát přednost. Soudce Žižka po doplnění dokazování tentokrát rozhodl, že Vasilňáková je vinna, a uložil jí trest šest měsíců, podmíněně odložený na zkušební dobu 20 měsíců, a peněžitý trest ve výši 12 000 korun. Kdyby ho neuhradila, musela by strávit ve vězení 200 dní. Soud jí také nařídil zaplatit zdravotní pojišťovně více než 100 tisíc korun a poškozené necelých 30 tisíc korun. Se zbytkem byly pojišťovna i Renata P, jež žádala bezmála 1,5 milionu korun, ale část už jí uhradila pojišťovna, odkázány na řízení ve věcech občansko-právních. „Obžalovaná nepochybně mohla a měla reagovat na to, že vozidlo před ní před přechodem zpomaluje,“ vysvětlil soudce Žižka a připomněl, že jela vyšší než povolenou rychlostí.

Obžalovaná se na místě odvolala, případ se tak podruhé vrátí ke Krajskému soudu v Plzni.