Na začátku února zbili jednoho svého známého a způsobili mu vážné poranění páteře. Senát Krajského soudu v Plzni vynesl v úterý ve věci rozsudek. Ulbrich odešel s tříletým trestem s podmínečným odkladem na pět let, Novotný však dostal tři roky ´natvrdo´. Verdikt Deníku potvrdila mluvčí soudu Alexandra Vaňková.

Stejně starého známého napadli mladíci letošního 7. února kolem půl desáté večer u zadního vchodu jednoho domu ve Fučíkově ulici v Plané na Tachovsku. Tam poškozeného vylákali prostřednictvím dalšího mladíka. Podle státního zástupce po něm chtěli patnáct set korun, marihuanu a další věci. Když to mladík odmítl, natlačila jej dvojice do výklenku domu a několikrát jej udeřila do hlavy. Mladík kromě toho vyfasoval i několik kopanců do zad. Jak se později ukázalo u lékaře, rány do zad způsobily velmi vážnou zlomeninu příčných výběžků tří bederních obratlů.

Domluvili se na něj

Ulbrich ve své výpovědi před soudem řekl, že s poškozeným si chtěl pouze vyřídit účty za jednoho svého známého. Tomu prý zbitý mladík ukradl mobilní telefon a sto gramů marihuany. Kromě toho Ulbrich prohlásil, že poškozený prodával konopí a pervitin a že on sám patřil mezi jeho odběratele. V den, kdy se napadení odehrálo, popíjel s jedním svým známým v několika podnicích v Tachově. Pak potkal Novotného, se kterým se domluvil, že pojedou do Plané.

Když se obžalovaní sešli s poškozeným, Ulbrich po něm chtěl, aby vrátil peníze, marihuanu a nebo mobil. To vrstevník odmítl a při odchodu do Ulbricha údajně strčil. Ten mu strčení vrátil a do sporu se vložil Novotný. Začala pranice. Oba obžalovaní se za své jednání ještě před vynesením rozsudku poškozenému tváří v tvář omluvili a slíbili, že uhradí náklady na léčení jejich známého.

Drogy jsem neprodával

Výpověď zmláceného mladíka, který striktně popřel, že by prodával drogy, byla pro soud stěžejním důkazem. Muž soudu popsal útok a sdělil, že jej přerušili sousedé, kteří agresorům pohrozili, že zavolají policii.

Poranění páteře, kvůli kterému musel poškozený několik týdnů nosit fixační korzet, bylo podle znalce způsobeno velmi silným úderem do oblasti beder, což koresponduje s výpovědí poškozeného, který uvedl, že byl kopán do zad. „Zlomení tří obratlů v oblasti bederní páteře je těžké zranění,“ sdělil znalec z oboru zdravotnictví Pavel Mandys. Doplnil, že člověk s takovou diagnózou by měl šest až osm týdnů ležet a dále docházet na rehabilitace pod dohledem odborníka. Pokud se zlomenina špatně vyléčí, s odstupem let se to u člověka může projevit například i snížením pracovní schopnosti.

Novotný, který měl problém se zákonem už v minulosti, se proti rozsudku na místě odvolal. Ulbrich se tohoto práva vzdal. Oběma původně hrozilo pět až dvanáct let vězení.