Podle obžaloby fingovali přepadení nákladní soupravy, která převážela zásilky expresní balíkové přepravy společnosti PPL, a prakticky celý náklad ukradli. "Byly tam hlavně počítačové komponenty, elektronika a vitaminové přípray. Škoda je vyčíslena na 10 778 493 korun," konstatoval státní zástupce Tomáš Milec.

Chodec na dálnici

Přepadení se mělo odehrát na dálnici D11 mezi Poděbrady a Prahou již bezmála před sedmi lety. Konkrétně 28. února 2002 kolem půl třetí ráno. Řidiče kamionu tachovské dopravní firmy Zdeňka Bayera tehdy našla policejní hlídka, jak po dálnici pospíchá k nejbližší pumpě a cestou se marně pokouší zprovoznit některou z dálničních hlásek sloužících k přivolání pomoci v nouzi. Chtěl oznámit přepadení. Vyšetřovatelům pak přesvědčivě vykládal, jak jeho kamion zablokovala dvojice aut, přinutila ho zpomalit - a pod hrozbou namířené pistole i zastavit. Pak ho prý neznámí muži vyvlekli z kabiny, naložili do své dodávky, k obličeji mu přiložili jakýsi hadr - a od té doby si už nic nepamatuje.

Fingovaná loupež

Po pěti měsících ale kriminalisté přišli na to, že se snaží najít lupiče, kteří ve skutečnosti neexistují. Na fingovaném přepadení se Bayer (dnes
33letý) domluvil s o dva roky starším kamarádem a sousedem z Chodského Újezdu Miroslavem Švecem, s nímž se znal už od školy. Dohodli se, že Bayer plně naloženou soupravu s klíčky v zapalování odstaví na parkovišti u Bříství na pomezí Nymburska a Prahy-východ. Tam ho vyzvedne Švec a bude ho tak dlouho vozit po okolí, dokud se o kamion a jeho náklad nepostarají další kumpáni. Těmi podle obžaloby byli Tachováci Petr Morgenstein (49) a Čestmír Mára (47). Oba však jakýkoli podíl na milionové krádeži popírají. "Já o tom případu vůbec nic nevím," vysvětloval Mára, proč nechce vypovídat. Práva odmítnout výpověď využili také Morgenstein a Švec. Jediný, kdo tak soudkyni Evě Miláčkové vyprávěl, jak se vše seběhlo, byl řidič Bayer. Za pomoc měl dostat padesátitisícovou odměnu, nikdy se jí však - jak tvrdí - nedočkal. A ani se prý o ni nehlásil, protože ho začalo trápit svědomí…

Jaký trest dostane on i jeho údajní komplicové, má být zřejmé po třech dnech. Během nich se soudu budou svými poznatky snažit pomoci v rozhodování především znalci z různých oborů.

Motiv: peníze a strach

"Chtěl jsem si koupit auto a neměl jsem na něj," vysvětloval Zdeněk Bayer soudu pohnutky, které ho vedly k účasti na zločineckém podniku. "O peníze ale tolik nešlo - převažoval strach," řekl s tím, že bát se začal ve chvíli, kdy mu Miroslav Švec nabízel účast na "kšeftu"s tím, že s kumpány už si firmu jeho zaměstnavatele vyhlédli - a udeří tak jako tak "Řekl, že to bude buď dobrovolné, nebo pro mě ještě horší. Bál jsem se, aby neublížili mně nebo mé rodině," prohlásil před soudem. Nakonec se prý nechal přemluvit jedině s podmínkou, že svěřené nákladní soupravě se nic nestane. Nepoškozený kamion byl také skutečně nalezen na parkovišti u motorestu ve Zdibech. "Byla to velká hloupost a zklamal jsem hodně lidí," litoval Bayer na lavici obžalovaných.