Obžalovaný ve čtvrtek 5. května stanul před Krajským soudem v Plzni, který případ začal projednávat. Za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti pro něj státní zástupce požaduje osm let vězení, dále navrhl zákaz řízení a toxikomanické ambulantní léčení. Obžalovaný totiž čin spáchal pod vlivem duševní choroby v podobě toxické psychózy, kterou způsobuje užívání drog.

Událost se stala v podvečer 31. května 2020. Podle obžaloby sjel muž se svým vozem Škoda Fabia ze silnice, vjel na příjezdovou cestu k domovu seniorů, pokračoval po rampě pro invalidy, následně projel dvojitými skleněnými dveřmi a pokračoval na chodbu. Tam míjel poškozenou seniorku, která v úleku před jedoucím autem upadla zády na zem. „Její dolní končetiny podjely pod podvozek vozidla, a jen díky náhodě nedošlo k jejich přejetí,“ poznamenal státní zástupce Jiří Richtr. Následkem pádu si seniorka zlomila pánevní kost. S tímto těžkým zraněním byla převezena do Stodské nemocnice. „Poškozená v důsledku poúrazové komplikace, sepse s projevy krvácení do mozku, 5. června zemřela. Smrt nastala v souvislosti s poraněním pánve,“ uvedl Richtr.

Ilustrační foto
Horor kousek od Tachova, německý řezník zemřel v zavřené udírně

Poté obžalovaný z auta vystoupil, vnikl do jednoho z pokojů, který nikdo neobýval, rozkopl dveře a z pokoje poté oknem unikl do nedalekých zahrad rodinných domů, kde jej zadržela policejní hlídka. Podle mluvčí policie Dagmar Jirouškové měl tehdy test na přítomnost alkoholu a drog negativní.

Během výslechu obžalovaný využil práva nevypovídat. Projevil však lítost. „Mrzí mě, co jsem způsobil a omlouvám se rodině,“ uvedl Josef K.

Svým jednáním způsobil obžalovaný domovu seniorů škodu přes 400 tisíc. Pozůstalí oběti žádají úhradu nákladů za pohřeb ve výši 27 tisíc korun.

Líčení bude pokračovat v dalších dnech výslechy znalců a svědků.