Podle obžaloby mu hrozilo pět až dvanáct let vězení. Devětatřicetiletý Josef Matoušek z Horního Slavkova si však nakonec oddychl. Za útok sekerou, při kterém v Lestkově na Tachovsku zranil čtyři lidi, totiž sedět nepůjde.

Soudci muže uznali vinným z těžkého ublížení na zdraví, výtržnictví a poškození cizí věci. Verdikt byl ovšem mírný, neboť obžalovanému vyměřili tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na čtyři roky. Podle verdiktu soudu se nyní Matoušek též musí zdržet užívání alkoholu. Rozsudek je již pravomocný, obě strany se totiž vzdaly práva na odvolání.

„Vina byla prokázána, o tom není žádných pochybností. Obžalovaný trestnou činnost nepopíral, ale něco si vůbec nepamatoval. Pan Matoušek byl v průběhu večera vyprovokován," uvedl předseda senátu Jan Špeta.

Vše se vztahuje k události z letošního 15. února, která se odehrála na zábavě v Lestkově kolem čtvrté hodiny ráno.

Matoušek, který pracuje jako dřevař, si po roztržce v hospodě a na toaletě došel do auta pro sekeru zvanou kalač. Do pohostinství se vrátil a pak se sekerou se pak bezhlavě oháněl. Poté, co zranil čtyři lidi a poškodil barový pult, jej zadrželi policisté.

„Byl jsem první na ráně, tak jsem to schytal," popsal před Krajským soudem v Plzni Jan G. (52). „Seděl jsem u baru a najednou vidím, jak zvedl sekeru a tupou stranou jsem dostal ránu do obličeje. Předtím jsem viděl, že se Matoušek pošťuchoval u baru s mladými lidmi, asi to byla obsluha," popsal svědek, který po úderu skončil na chirurgii a musel absolvovat CT hlavy. V pracovní neschopnosti byl až do 15. dubna. Matoušek se mu poté omluvil v dopisu a rovněž osobně u soudu.

Obžalovaný všeho od začátku litoval. Kritický večer přijel do Lestkova se dvěma kamarády z Plané u Mariánských Lázní, jeden z nich slavil narození potomka a alkohol tekl proudem. „Pil jsem pivo a whisky, mohl jsem vypít asi tak lahev whisky," řekl Matoušek, jenž měl v sobě ještě ráno po probuzení téměř dvě promile alkoholu. „Poslední, co si pamatuji, je to, že jsem šel na záchod," dodal. Tam ho měl údajně někdo napadnout, po něm a jeho kamarádech měl též kdosi házet sklo, údajně jej provokovali i mladíci na baru. „Tohle si ale nepamatuji, to mi řekli potom," uvedl Matoušek.

V hospodě byli tehdy opilí skoro všichni. O tom, že se bujaře slavilo, svědčí i to, že když se Matoušek ráno probral na cele předběžného zadržení, měl u sebe 150 Kč, do hospody ale přišel se čtyřmi tisíci korunami.

Poranění, která měli poškození, nebyla podle znalce závažná, nikdo také nemá trvalé následky. I to byl jeden z důvodů, proč soudci přistoupili k výjimečně nízkému trestu. „Obžalovaný je člověk, který tvrdě dře a živí rodinu, zaslouží si, aby mu byla dána šance," zdůvodňoval rozhodnutí Špeta. Doplnil, že i podle znalce psychiatra není obžalovaný nebezpečným jedincem.