Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vacata půjde před soud, k podvodům násilím donutil i svou známou

Tachovsko – Kontroverzní pořadatel nepovedeného koncertu Víkend plný hvězd Jaroslav Vacata půjde s největší pravděpodobností před soud.

2.8.2013 13
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Byl totiž obviněn z několika podvodů. Těch se měl dopouštět od konce roku 2008 se svou známou. Žena, říkejme jí třeba Martina, ale byla k podvodům donucena násilím. Kriminální činností si tak Vacata a jeho známá přišli na bezmála 1 145 000 korun.

Případem se začala chebská kriminálka zabývat v listopadu 2011, kdy Martina na plánském obvodním oddělení podala na Jaroslava Vacatu trestní oznámení pro podezření ze spáchání podvodu. Policisté z Tachovska pak případ předali kolegům ze sousedního okresu. Martina tou dobou netušila, jaké problémy bude ještě mít.

Začali v prádelně

Se šestatřicetiletým Jaroslavem Vacatou se žena seznámila ve velkohleďsebské prádelně, kde pracovala jako brigádnice. Vacata jí později několikrát navštívil a dokonce u ní přespal. Vždy se prý vymluvil na to, že mu domů nic nejede. Už tehdy, podle slov Martiny, vyprávěl o svých dluzích. Jen připomeňme, že se s ženou seznámil zhruba v době, kdy čelil nařčení z podvodů týkajících se právě charitativního koncertu a kdy se Deník jeho kauzou začal zabývat. Když se více spřátelili, začal ženě předhazovat, že potřebuje finančně pomoci. „Říkal, že potřebuje, aby si někdo na sebe vzal půjčku, peníze mu dal a on by je splácel," začala vyprávět. „Týden před Vánocemi už mě požádal přímo a já souhlasila, neboť jsem mu chtěla pomoci a také mu věřila, že mi peníze vrátí po svátcích z první lednové výplaty," pokračovala. S Vacatou tedy odjela do plzeňského obchodu s elektronikou, kde si na její jméno vzal spotřebitelskou půjčku několik desítek tisíc korun. „Za to nakoupil notebook a dva mobilní telefony. Peníze mi nevrátil a nezaplatil žádnou splátku. Obrátila jsem se na něj. Sdělil mi, že splácí, že si společnost vymýšlí a zakoupil mi novou SIM kartu, aby mě neobtěžovali."

Když začala Martina pracovat u jiného zaměstnavatele, den co den jí navštěvoval v práci nebo doma. Do jejího bytu mohl i sám, neboť mu dala i klíče. „Důvěřovala jsem mu," potvrdila. A kolotoč podvodů se tak mohl roztáčet. Již v únoru 2009 Vacatovi půjčila 500 Euro (cca 12500Kč) s tím, že 9000Kč jí vrátí do konce února. To se pochopitelně dodnes nestalo. Uplynul necelý rok a Vacata si přišel vyprosit další půjčku. Tentokrát už chtěl sto třicet tisíc korun. „Částku potřeboval na opravu auta z půjčovny, naboural ho," vysvětlila žena. Oba tedy zašli do banky, kde měla Martina sjednaný účet. „Na své jméno jsem si musela pod pohrůžkou násilí vyřídit úvěr. Splátky mi později strhávali. Mě pak Vacata slíbil, že mi peníze vrátí, což se samozřejmě nikdy nestalo. Dodnes půjčku nikdo nesplácí, protože Vacata účet bez mého vědomí zrušil, ze smlouvy vyplynulo, že měl podpisové právo." Vacata měl k účtu i kartu a Martinu prakticky okrádal o její výplatu. „On vybíral, chodil mi nakupovat, nesměla jsem se o nic starat. A když se tak stalo, padaly facky," sdělila.

Chtěla znát stav

Přesto se ale začala o své finance zajímat a začátkem roku 2011 zašla na pobočku. Úřednice jí sdělila, že účet je veden jako „mrtvý". „Nevím, jestli byl úvěr splacen. Bylo mi řečeno, že jim Vacata vykládal něco o tom, že mám rakovinu, že brzy umřu. Kamkoliv jsme totiž přišli, museli jsme vypadat jako milenci, proto ho všude považovali za mého přítele." Postupem času si u různých bank a finančních společností společně vypůjčili další stovky tisíc korun, samozřejmě na jméno Martiny. Když prý nebyla po ruce, uzavřel smlouvy sám a podpis zfalšoval (písmoznalec uvedl, že podpisy na dvou úvěrových smlouvách jsou pravděpodobně Martiny, u ostatních prý byly její stoprocentně, pozn. red.).

Chlubil se cizím peřím

Vacata šel tak daleko, že si na ní v lednu 2009 pořídil ojetý Peugeot 407 SW (v té době se nám novým vozem chlubil, dokonce do redakce zaslal mail, ve kterém nás upozorňoval na fakt, že si nežije vůbec špatně, pozn. red.). „Tehdy jsem mu řekla, že auto nepotřebuji, že nemám ani řidičák. Auto jsme si ale museli pořídit. Když jsem odepírala, zmlátil mě." Vacata ale stále lačnil po penězích a mohlo by se zdát, že chtěl Martinu zničit. „V srpnu 2010 jsem se musela přestěhovat na ubytovnu. Prodal mi totiž garsonku, kterou jsem vlastnila od roku 1985. Vyřídil kupní smlouvu, tu mi akorát přinesl k podpisu. Řekli mi, že se hodně zadlužil, že nutně potřebuje peníze a až prý všechno splatí a že mi později koupí nový byt," vypověděla. Martina smlouvu podepsala a byt byl prodán za 700 000 korun. Kupodivu, Vacata zaplatil daň z převodu nemovitosti. Peníze z bytu skutečně potřeboval, dlužil jistému Jiřímu Hofmannovi. Ten tedy dostal byt do zástavy, když Vacata dluh nesplatil (neměl z čeho), byt Hofmannovi propadl. Ten ho později prodal Marku Eremiášovi. Martina ale byt stále obývala, jen musela Eremiášovi platit nájem do doby, než odešla na ubytovnu. Vacata však Jiřímu Hofmannovi dlužil daleko více, Martina na to přišla letos v lednu. „Na Vacatu je ze strany Hofmanna vedena exekuce čtyři sta padesát tisíc korun. Myslela jsem, že dluh byl smazán z prodeje bytu," řekla Martina s údivem.

Zastavoval

O šedivý Peugeot 407 SW Jaroslav Vacata pochopitelně přišel, kvůli dluhům ho postupně zastavoval v zastavárnách v Mariánských Lázních a Teplé. Později si ho vyzvedla vymahačská společnost. Nakonec si v zastavárnách na Martinu vypůjčil další peníze. Do července 2011 si Jaroslav Vacata půjčoval na jméno Martiny nacionále další tisíce korun a nakupoval na splátky různé zboží. Za různě vypůjčované peníze stačil rozjet i diskotéku v Boru, zábavní projekt ale kvůli obrovským dluhům rychle zkrachoval. „Když jsme jezdívali ven, vyhrožoval mi, že jestli nebudu spolupracovat, že mohu skončit v rokli, že nemusím ani dožít rána."

O prázdninách 2011 se Martina s Vacatou ve zlém rozešla. „Myslela jsem si, že všechny půjčky budou převedeny na jeho firmu Karmotera, že bude vše vyřízené." Dodejme, že stále funkční společnost Karmotera byla založena v únoru 2009 a z obchodního rejstříku vyplývá, že předmětem podnikání, kromě jiného, je pronájem nemovitostí. Zda je firma zřízená jen proto, aby na ní byly převáděny Vacatovy dluhy, nevíme. Věc se ale jeví jako pravděpodobná.

Kroutí se

Vraťme se ale zpět. Vacata podle Martiny na policii uvedl, že žádné smlouvy u úvěru bez jejího vědomí nepodepisoval. Když prý byly v prodejně s elektronikou, Martina mu řekla, že mu chce k Vánocům zakoupit dárek. Neváhal a na splátky nakoupil zmíněný notebook a v té době slušně vybavené mobilní telefony. Jeden si prý i nechala. O pár dní později se vypravili do jiné prodejny s elektrem, kde si vybral další notebook. Prý šlo o další dárek pod stromeček.

Do protokolu, jak nám řekla Martina, Vacata uvedl, že se oba dohodli, že ona uzavře úvěrovou smlouvu a on bude automobil splácet. Vacata prý hovořil i o tom, že bude Martinu podle potřeby vozit. Zaplatil i akontaci více než 50 tisíc korun, tedy zhruba čtvrtinu hodnoty vozu. Splátek prý zaplatil sedm. Martina se prý auto rozhodla prodat, chtěla prý z prodeje zaplatit dluh. „Do protokolu uvedl, že jsem chtěla auto zastavit. To ale není pravda," bránila se Martina. „Také na policii řekl, že auto neboural." „Vacata dále sdělil, že si nechá výplaty posílat na můj účet, abych mohla splácet dluhy. Když prý peníze potřeboval, měl mi říct a přijít si pro ně. Také vypověděl, že mě musel o každou korunu prosit a tak si raději založil účet vlastní. Lhal." Byt prý dal do zástavy kvůli vyplacení vozu ze zastavárny. „Pak popsal finanční machinace s panem Hofmannem. A také řekl, že dluh sedm set tisíc korun nikdy neměl a nemá, byt se prodal proto, abych já umořila své dluhy. To je také lež." Proti Martině je dodnes vedena žaloba na nezaplacení dlužného nájemného za rok 2010.

Raději na úřadě

Jaroslav Vacata má hlášený trvalý pobyt na adrese úřadu Městyse Chodová Planá, pošta mu však chodí do pražské Holečkovy ulice. Redakce se snažila Jaroslava Vacatu kontaktovat telefonicky, jeho čísla jsou však vypnutá, na otázky, které jsme mu zaslali mailem zhruba před třemi týdny, dosud neodpověděl. Nezastihli jsme ho ani u rodičů na chodovoplánském sídlišti Lučina. Nezbývalo, než se za ním vypravit na pražský Smíchov. Ani tady nám ale nikdo neotevíral.

Policejní komisař dospěl k závěru, že Martina svým nezodpovědným jednáním naplnila znaky trestného činu podvod a to tím, že v úmyslu získat peníze pro sebe, respektive pro Jaroslava Vacatu, uzavírala různé půjčky, přičemž musela vědět, s ohledem na předchozí splátky a na osobní finanční poměry, že nebude schopná hradit veškeré splátky. Banky a finanční ústavy uvedla v omyl, neboť zatajila i své finanční příjmy a další podstatné skutečnosti. Způsobila tak vysoké škody na cizím majetku. Vacata má na krku stejný trestný čin jen s tím rozdílem, že celý proces úmyslně zosnoval a řídil veškeré finanční toky.

Chtěl peníze, moc peněz

Vacata měl pochopitelně jediný cíl – získat pro sebe co nejvíce peněz a Martina tak byla jakýmsi bílým koněm, který navenek činil podvody a zastíral jeho odpovědnost. Vacata byl mozkem celého spletence. Jednoznačně věděl, jaké má Martina finanční možnosti a že nebude schopna dostát svým závazkům. Jak vyplývá z výše popsaného, musel to vědět i o sobě. Zkrátka, Vacata vždy zjistil, kde by se dala nějaká koruna vypůjčit a následně donutil Martinu k podpisu. Sluší se dodat, že Martina je osobou svéprávnou, aby si uvědomila, jaké finanční možnosti má. Před soud tak s největší pravděpodobností předstoupí oba dva. „Za jejich činy jim hrozí, v případě odsouzení, trest odnětí svobody v délce dva až osm let," řekl Deníku policejní mluvčí Pavel Valenta s tím, že budou probíhat ještě další výslechy.

Případ budeme i nadále sledovat.

Jak šel čas s Vacatou?

Prosinec 2007 - Naděje chce pomáhat

Třináct ze sedmnácti pokladniček je rozmístěno na Tachovsku. Občanské sdružení Naděje pro život, které vzniklo v Chodové Plané, už umístilo v obchodech na Tachovsku třináct kasiček a za první týden vybralo na složenkách roznesených do domácností šest tisíc korun. Hlavním cílem Naděje je aktivní spolupráce s Nadací pro transplantaci kostní dřeně. Nadaci pak také předají finanční výtěžek, který poputuje na různé projekty pomoci pacientům a dárcům kostní dřeně.

Leden 2008 - Naděje chystá charitativní večer

Petr Muk, Maxim Turbulenc a řada dalších umělců by měla přijet podpořit Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. Známí zpěváci předvedou své umění v kulturním domě v Chodové Plané. Občanské sdružení Naděje pro život se připravuje na pořádání charitativního večera určeného k podpoře Nadace pro transplantace kostní dřeně.

Březen 2008 - Nadace má dostat zatím pětadvacet tisíc

Na pětadvacet tisíc korun se může těšit Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Této neziskové organizaci, která sbírá peníze na boj proti krvetvorným chorobám, bude věnován výtěžek sobotního charitativního koncertu, jež se konal v chodovoplánském kulturním domu. Peníze tehdy byly využity na úhradu vstupních vyšetření dárců kostní dřeně. Později jsme se dozvěděli, že Vacata žádné peníze nevydal.

Červenec 2008 - Charitu mnoho lidí nepodpořilo

O víkendu se na nádvoří zámku konal charitativní mega open air koncert pořádaný chodovoplánskou organizací Naděje pro život. Na velkém pódiu vystoupilo několik desítek předních českých umělců, kteří zazpívali pouze za snížený honorář a za cestovní výlohy. Někteří umělci si ale nenárokovali žádný honorář. Tato dobročinná akce však byla poznamenána nízkou účastí. Pořadatel to připisuje na vrub špatnému počasí. Na osvětleném pódiu vystoupil například Petr Muk, Stanislav Hložek, Petr Kotvald, Iveta Bartošová, Eva Pilarová, Petra Černocká, Verona, Bára Zemanová nebo Heidi Janků a mnoho dalších. V neděli však kvůlli nepřízni počasí byly odvolány zpěvačky Ilona Csáková a Leona Machálková.

Červenec 2008 - Charitativní koncert Víkend plný hvězd bude mít ještě soudní dohru

Plzeňská cateringová firma, která prodávala na koncertu Víkend plný hvězd občerstvení, bude žalovat hlavního organizátora Jaroslava Vacatu za ušlý zisk. Vacata totiž společnosti nahlásil, že na koncert přijde okolo šesti tisíc lidí. Ve smlouvě, kterou má redakce k dispozici, je dokonce předpokládaný počet účastníků o dva tisíce vyšší.

Červenec 2008 - Jaroslav Vacata lhal a podváděl

Velmi ztrátový charitativní koncert Víkend plný hvězd, který pořádala chodovoplánská Nadace pro život, bude mít několik soudních doher. Po cateringové společnosti se k žalobě rozhodlo několik dalších subjektů. Jaroslava Vacatu a jeho Nadaci pro život bude žalovat společnost BMM art, která na místě postavila pódium a zajišťovala zvuk a světelnou show. „Jaroslav Vacata je podvodník a lhář. Lhal nám všem," zaznělo už tehdy z úst šéfa společnosti.

Březen 2009 - Jaroslav Vacata nesplácí své dluhy

Charitativní koncert, který minulý rok v červenci pořádala chodovoplánská nadace Naděje pro život, má několik soudních doher. Hlavní roli v nich hraje jednatel nadace Jaroslav Vacata, který byl hlavním organizátorem a průvodcem celé akce. Jedním z žalobců byl i muž, který zde odpaloval ohňostroj. Vacata trval na tom, aby byla světélka odpálena i přes nepřízeň počasí. Odpalovači však nic nezaplatil – jen za ohňostroj měl z kasy vydat zhruba dvě stě tisíc korun. Celá kauza se řešila soudně s tím, že dluhy měly být uhrazeny do tří dnů. Lhůtu nedodržel.

Červenec 2009 - Vacata dluhy nesplácí

Rok uplynul od doby, kdy se v chodovoplánském zámku konala benefiční akce Víkend plný hvězd, kterou pořádala nadace Naděje pro život vedená Jaroslavem Vacatou. Akce skončila fiaskem. Koncert navštívilo kolem stovky posluchačů a nadace dodnes dluží několika subjektům. Některé dokonce podaly žalobu. Minulý týden nám ale Jaroslav Vacata oznámil, že proti jeho osobě nejsou vedena žádná řízení. „Já vím o dvou platebních rozkazech z rozhodnutí plzeňského krajského soudu. Jeden je o tom, že sdružení mělo zaplatit částku za poskytnutí osvětlovacích agregátů. Jinak o žádném dalším trestním oznámení či soudu nevím, u žádného výslechu a soudu jsem také nebyl," napsal nám Vacata v jednom z e–mailů. „O tom, jestli je v plánu další koncert, bych v žádném případě Deník neinformoval jako první," napsal také. Nic se nekonalo.

Prosinec 2011 - Ač jeho akce končí fiaskem, pořádá další

Vacata chce v březnu příštího roku pořádat další charitativní akci. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby s touto činností neměli lidé z jeho okolí negativní zkušenost. Již v červenci 2008 pořádala jeho nadace Naděje pro život charitativní akci Víkend plný hvězd. Koncert, na kterém hrály špičky českého showbusinessu, byl ale ztrátový a organizátor skončil u soudu. Tehdy jej nejen umělci označili za lháře a podvodníka, protože jim nedal slíbené honoráře. Tentokrát chce Jaroslav Vacata uspořádat ples. Výtěžek by měl jít na účet rodiny z Chodové Plané, která se stará o svého tělesně postiženého syna. Z události sešlo. Už tehdy však byl v policejním hledáčku. Kriminalisté tou dobou dávali dohromady podklady k vyšetřování. Vacata se nechal slyšet, že o ničem takovém neví.

Červenec 2012 - Vacata se schovává za charitu

Jaroslav Vacata chtěl pořádat charitativní akce. Podle informací, které se podařilo Deníku zjistit, měl v úmyslu pořádat po celé republice Pivní poutě, na kterých měli vystupovat různí umělci. Z výdělku pak chtěl údajně financovat charitu. Dokonce si prý v různých reklamních agenturách objednal propagační materiály, za které ale nikdy nezaplatil. Tehdy se zaštiťoval i spoluprací s jedním pivovarem. V podniku ale nikdo o ničem nevěděl. Akce se samozřejmě nikdy neuskutečnily. Vacatovi tak na z tohoto „kšeftu" zbyly jen dluhy za neuhrazené částky, které byly s přípravami spojeny. Po uvedení tohoto článku nás poprvé Martina kontaktovala.

Komentář autora

Opona padá

S Jaroslavem Vacatou se doslova handrkuji od července 2008, kdy jeho charitativní organizace Naděje pro život uspořádala v Chodové Plané obrovský koncert. Jmenoval se příznačně – Víkend plných hvězd. Opona běží nahoru, drama začíná.

Kdo by však čekal, že hvězdami budou pozvané celebrity, mýlil by se. Jedinou hvězdou, která z koncertu vyšla, je osobnost Jaroslava Vacaty. Od doby, kdy zazářila s umělci na pódiu, nepohasla dalších pět let. To je úctyhodná doba a Vacata za ní dokázal napáchat spousty zla a zničit minimálně jeden lidský život.

O novinářích se často říká, že jsou hyeny. Společnost má veskrze pravdu, chceme krev, zajímají nás smutné lidské osudy (bulvár se v tom doslov vyžívá, viz kauza Džambulka), ale upozorňujeme i na nešvary a nepoctivce. Snažíme se stát za poctivými lidmi, za našimi čtenáři, kteří to přirozeně očekávají. Z popsaného je ale více než jasné, že tou opravdovou lidskou hyenou je Jaroslav Vacata. Tyl na dobrotě lidí, podle policie si měl od různých bank a finančních společností vypůjčit přes milion korun. To vše za dobrotivé asistence své známé. Ano, Martina je osobou soběstačnou, o tom žádná! Ale představte si tu situaci, kdy je vám vyhrožováno de facto smrtí jen proto, že někdo jiný se chce topit v penězích a samozřejmě utrácet a utrácet.

Troufnu si tvrdit, že za celou éru fungování Tachovského deníku, nebyl nikdo tak propíraný, jako Jaroslav Vacata. Nahrával mi ale často na smeč. Obracely se na mě různé umělecké nebo produkční společnosti s tím, že Vacatovi naletěly. Obrátila se na nás i rodina jednoho tělesně spotiženého muže z Chodové Plané. Vacata je „slibotechna", která chce vysát peníze, přijít si k majetku a odejít. Takto hyeny žijí.

Musím uznat, že mě Vacata třikrát v životě dobře pobavil. Poprvé to bylo v okamžiku, kdy mi sdělil, že chce pořádat další koncerty, podruhé, když se na mě u Janova přilepil se svým naleštěným Peugeotem a o pár dní později se mě v mailu zeptal, co říkám na jeho auto. Tuším, že jsem odpověděl něco v tom smyslu, že vůz určitě není jeho. Měl jsem pravdu, patřila společnosti, která poskytuje úvěry. Chlubil se jako malý Jarda. A potřetí? Bylo to nedávno, při jednom z rozhovorů, který jsem dělal s Martinou. Řekla mi, že o mě Vacata vykládal, že jsem důchodce, který nemá co dělat. Pro upřesnění, je mi 25, dokončuji vysokou školu, obor Mediální komunikace a ze současné společenské situace usuzuji, že do práce budu chodit minimálně do osmdesáti.

Co nás, vážení diváci, čeká dál? Konec. Jaroslava Vacatu a jeho známou Martinu čeká s největší pravděpodobností soud, hrozí jim několik let vězení. Mě se však splní sen, uvidím Vacatu u soudu, uslyším ho opět lhát, uslyším jeho vykrucování. Přiznávám, udělá mi to dobře. Od začátku mi nebylo jasné, proč a jak mu všechno zlo procházelo. Věřím, že chebští kriminalisté za jeho eskapádami udělají tlustou čáru. Na přelíčení jsem opravdu moc zvědavý. Hvězda JV zhasíná. Jeviště se noří do tmy. Opona padá. Vacata končí.

Autor: Josef Holek

2.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
ODBORNÝ ZÁSAH  na jednom z památných stromů v Chráněné krajinné oblasti Český les.
6

FOTOGALERIE: Arboristé ošetřili památné stromy na Tachovsku

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

SLEDUJTE ON-LINE: Miloš Zeman zakončí svou návštěvu Plzeňského kraje

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Chodová Planá – Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný.

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Tachovsko – Devět odehraných kol má za sebou fotbalový okresní přebor druhé třídy. Víkendový program nepřinesl žádná velká překvapení, dosud vedoucí Lom si doma poradil s Konstantinovými Lázněmi, vyhrál také Chodský Újezd, který zdolal béčko Stříbra.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení