Dva až osm let vězení hrozí slovenským bratrům Gabrielovi a Romanovi Sajkovým za dva trestné činy, kterých se měly dopustit loni v září v jedné z tachovských ubytoven. Tehdy měli fyzicky napadnout Ukrajince, který v ubytovně bydlel. Jejich případ v pondělí projednával tachovský okresní soud.
„Ukrajinec chtěl po mém bratru Gabrielovi, aby mu přinesl pálenku za to, že na něj musel na ubytovně čekat, až přijde s klíčem od bytu. Tehdy se zdržel asi deset, nebo patnáct minut,“ sdělil u soudu starší z bratrů, Roman.

To se Gabrielovi nelíbilo a vše u piva řekl Romanovi a jeho kamarádu Ludvíku Zemánkovi. Muži neváhali a šli Ukrajince na ubytovnu zbít.
„Nejdříve jsme si to chtěli s Ukrajincem, který seděl u stolu, slušně vyřídit. Jenže on najednou prudce vstal. Z toho jsem usoudil, že se s námi chce bít. Já mu proto hned vrazil pěstí. Následkem toho spadl ze židle na zem,“ doplnil výpověď Roman Sajko.
Z podlahy jej pak Sajko vytáhl na postel, kde jej udeřil asi pětkrát do obličeje. Několik úderů mu vsadil i mladší Gabriel.
V pokoji tou dobou byli ještě další muži ukrajinské národnosti. Jeden z nich chtěl svého krajana bránit. V tom mu ale bránil Ludvík Zemánek tím, že mu držel nůž u krku.

Proti výpovědi Romana Sajky má ale Ukrajinec výhrady.
„Určitě to nechtěli řešit v klidu. Přišli do bytu s nožem v ruce, který pak nějak dali Zemánkovi. Nechtěli nijak vyjednávat, nechtěli si nic nechat vysvětlit a hned mě začali bít,“ ohradil se Ukrajinec.

Když jej Sajkové domlátili, vyhrožovali mu.
„Řekli mi, že když to půjdu říct na policii, tak mi rozpárají břicho, přičemž mi jezdili od krku až k podbřišku nožem,“ řekl poškozený Ukrajinec, který vyvázl s oděrkami a podlitinami na obličeji a zádech.

U soudu se ale řešilo i vloupání Gabriela Sajky do jedné tachovské firmy. Minulý rok v prosinci vnikl do kanceláře, kde našel příruční kasu. Tu za pomoci dopisního nože bez zjevného poškození otevřel a ukradl více než sedmnáct tisíc korun. „Ty jsem použil pro své účely. Utratil jsem je,“ doznal se Gabriel. Dodnes škodu nezaplatil.

Bratři Sajkové mají kriminální minulost. Romana Sajku přivedla k soudnímu přelíčení eskorta, neboť je ve vazbě plzeňské věznici na Borech za delikty, kterých se dopustil v minulosti.
Bratrům Sajkovým hrozí za trestný čin ublížení na zdraví a vydírání trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let. Vykradení firemní kanceláře bude Gabrielovi započítáno.

Zemánkovi hrozí za napomáhání při trestném činu až dva roky vězení.
Soudce Josef Junek po poradě s členy senátu odročil jednání na konec května.