Studentka zahynula po nevydařeném parašutistickém seskoku na letišti v Erpužicích. Podle obžaloby instruktoři Miroslav Bureš a Lukáš Drašar nedodrželi povinnosti vyplývajících z činnosti instruktorů paravýcviku.
Po loňském červnovém osvobozovacím rozsudku tachovského senátu vrátil odvolací soud případ zpět do Tachova. „Při únorovém líčení jsme vyslechli názor soudního znalce. Z jeho výpovědi vyplynulo, že v okamžiku, kdy poškozená opustila letadlo, už nemohl výsadkový průvodce reagovat a poškozené pomoci,“ vyjádřil se soudce Josef Junek. „Připadala tedy v úvahu výměna znalců, nebo provést navrhovaný vyšetřovací pokus,“ dodal soudce s tím, že znalců v tomto oboru není v Česku mnoho. „Rozhodl jsem se tedy provést vyšetřovací pokus,“ uvedl Junek.
Vyšetřovací pokus by měl být proveden na letišti v Plzni Líních nebo přímo na letišti v Erpužicích, kde se tragédie před téměř třemi roky odehrála. Pokus se uskuteční se stejným typem letadla, které figuruje v případu.
„Vyšetřovací pokus by měl napovědět, co se odehrálo v letadle bezprostředně před výstupem poškozené,“ vysvětlil soudce. Pokus lze podle soudu provést na zemi a povede k názorné ukázce podvlečení výtažného lana do podpaží. Na základě předchozích vyjádření znalců by tak pokusem měla být na jistotu postavena otázka podvlečení výtažného lana, které vlastně zapříčinilo následnou tragédii.
K vyšetřovacímu pokusu budou přivoláni také další svědkové události.
Podle obžalovaných může pokus ostatním účastníkům líčení přesně ukázat, co se na palubě letounu bezprostředně před seskokem dělo a názorně tak vykreslit situaci. „Ovšem je nutné si uvědomit, že letadlo se ve vzduchu chová jinak, než tomu bude při pokusu na zemi,“ vyjádřil se Deníku jeden z obžalovaných, Miroslav Bureš. Pohyb letadla ve vzduchu mohl být podle obhajoby v dané situaci významným činitelem.
Vyšetřovací pokus bude proveden 7. června. Okresní soud v Tachově z něj zajistí videodokumentaci, která pak poslouží k posuzování případu při dalším líčení.