Už je rozhodnuto. Na vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu si ale Češi (kteří volili v pátek a v sobotu) i lidé z dalších zemí Evropské unie museli počkat do nedělního pozdního večera. Ještě hodinu před půlnocí totiž stále volili Italové.

Zvítězilo ANO, SPOLU je druhé

Zvítězilo hnutí ANO. Získalo 26,14 procenta, což v reálu znamená sedm mandátů z celkových jednadvaceti, které České republice náleží. Na druhém místě skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s 22,27 procenty hlasů a šesti mandáty. Do europarlamentu byli zvoleni také zástupci Přísahy a Motoristů, koalice Stačilo!, Starostů a osobností pro Evropu, Pirátů a subjektu SPD a Trikolora.

Podívejte se, jak Češi hlasovali v jednotlivých regionech:

Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku 

• ANO 26,14 %
• Spolu 22,27 %
• Přísaha a Motoristé 10,26 %
• Stačilo! 9,56 %
• STAN 8,7 %
• Piráti 6,2 %
• SPD + Trikolora 5,73 %

Za Českou republiku byli zvoleni tito europoslanci: za ANO Klára Dostálová, Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Martin Hlaváček, Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová a Ondřej Kovařík. Za Spolu Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, Ondřej Krutílek a Ondřej Kolář. Za Přísahu a Motoristy Filip Turek a Nikola Bartůšek. Za Stačilo! Kateřina Konečná a Ondřej Dostál. Za STAN Danuše Nerudová a Jan Farský. Za Piráty Markéta Gregorová a za SPD a Trikoloru Ivan David.

Na příspěvek za hlasy od státu dosáhly ještě tyto subjekty, jejichž zástupci ale zvoleni nebyli: PRO s 2,15 procenty, sociální demokraté s 1,86 procenty, Svobodní s 1,76 procenty a Zelení s 1,55 procenty.

Nejvíc preferenčních hlasů získala lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová, na volebním lístku ji zakroužkovalo víc než 171 tisíc voličů. Následují lídři koalic Přísaha a Motoristé Filip Turek (152 196 preferenčních hlasů) a Spolu Alexandr Vondra (118 492 preferenčních hlasů).

Výrazně vzhůru se kandidátkou díky preferenčním hlasům posunul také bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) o sedm míst na pátou pozici. Ani on se ale do Evropského parlamentu nedostal, protože jeho strana tam obsadí jediné křeslo díky Markétě Gregorové. Kandidátní listinou STAN o pět míst vzhůru na třetí pozici poskočil vystudovaný právník s původem v Bělorusku Andrej Poleščuk, který tak vzhledem ke dvěma získaným mandátům STAN zůstal těsně mimo europarlament.

Co eurovolby napověděly:

Ze zvolených europoslanců se díky kroužkování ze šestého místa na druhé na kandidátce ANO posunula poslankyně a bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Místo v europarlamentu by jí ale zajistilo i původní šesté místo, protože ANO získalo sedm mandátů. Na kandidátce Spolu se naopak o dvě pozice dolů ze druhé na čtvrtou propadla Veronika Vrecionová (ODS). Vzhledem k šesti získaným křeslům koalice Spolu ale europoslankyní zůstane.

Volební účast byla rekordní - 36,45 procenta. Ve všech krajích přesáhla 30 procent. Nejméně lidí přišlo volit v Karlovarském kraji (30,21 procent), nejvíce v Praze (42,58 procent). ANO získalo sedm mandátů, koalice Spolu šest mandátů, Přísaha a Motoristé, Stačilo! a STAN po dvou mandátech. Piráti a SPD po jednom.

Volební účast napříč Českem:

V zahraničí mnohde uspěly strany, které budou součástí lidovecké frakce EPP, jež by tak v Evropském parlamentu měla být nejsilnější. Silná podle očekávání byla i krajní pravice.

close Výsledek voleb do Evropského parlamentu. info Zdroj: ČTK/AP Photo/Harry Nakos zoom_in Výsledek voleb do Evropského parlamentu.

Například ve Francii zvítězilo Národní sdružení spojené s Marine Le Penovou a naopak příliš neuspěla formace Obnova prezidenta Emmanuela Macrona. Ten už při odhadech reagoval tím, že rozpustí Národní shromáždění a vyhlásí předčasné volby.

Babiš je nadšený, nečekal to 

Předseda ANO Andrej Babiš po vyhlášení výsledků řekl, že je považuje za famózní úspěch. Ocenil preferenční hlasy pro Kláru Dostalovou, která jich získala bezmála 274 tisíc. „Jsem nadšený i v šoku. Nečekal jsem to, byl jsem celkem pesimista,“ sdělil. ANO chce podle něj kupříkladu zabránit zákazu spalovacích motorů u aut. Vládní koalice podle něj měla jediný program - porazit ANO, což se jí nepodařilo.

Dostálová poděkovala voličům a uvedla, že Brusel není tak daleko. „Je blíž, než si myslíme. Nikdy doma českou vlajku nenecháme. Budeme se rvát o to, aby se nám v Česku žilo líp,“ poznamenala. Posvítí si podle svých slov například na emisní povolenky pro domácnosti. K předčasným volbám ANO podle Babiše vyzývat nebude.

Fiala bere výsledek Spolu jako motivaci

Premiér Petr Fiala (ODS) označil výsledek koalice Spolu za slušný, bere ho jako motivaci. Strany koalice se budou podle něj snažit, aby další volby vyhrály. Premiér ocenil velkou volební účast. „Nejsme ani nadšeni, ani zklamáni. Šest mandátů bylo minimální hranicí pro úspěch v těchto volbách,“ konstatoval.

Lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pogratulovali hnutí ANO k výhře. „Snili jsme o prvním místě, ale bereme s pokorou i to druhé,“ uvedl lídr kandidátky Spolu Alexandr Vondra (ODS).

Okamura se chce věnovat lidem

Za neúspěch naopak označil předseda Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura výsledek koalice SPD a Trikolory v nynějších volbách do Evropského parlamentu. Podle něj nedostatečně bojovali o přízeň potenciálních voličů a získali hlasy zejména tvrdého jádra svých příznivců. Novinářům v pražském Hotelu Duo řekl, že SPD musí mnohem aktivněji oslovovat voliče a a ukazovat, že o jejich hlasy stojí. Dodal, že ve středu bude mít setkání s francouzskou političkou Marine Le Penovou, jejíž krajně pravicové Národní sdružení vyhrálo eurovolby ve Francii ziskem 32 procent hlasů.

„Vidíme, že strany s podobným programem nás předstihly. Přesvědčily občany, že další subjekty dokážou zabojovat více než SPD. A na to musí být jediná odpověď, že my musíme zabojovat o občany,“ řekl Okamura. „Připadá mi, že jak je nás hodně, máme hodně zastupitelů, tak jsme určitým způsobem částečně zpohodlněli. Bylo vidět, že v tom našem politickém spektru tady teď jsou subjekty, které chtěly víc,“ řekl Okamura.

Poklidný průběh voleb

Policisté zhodnotili průběh evropských voleb v Česku jako poklidný. „Vyjma krádeží vlajek z objektů s volebními místnostmi a poničení plakátů jsme nemuseli řešit žádné mimořádné události,“ uvedla Policie ČR na sociální síti X (dříve Twitter).

Většina zemí Evropské unie volila v neděli - Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Kypr, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a zmíněná Itálie, kde lidé začali volit už v sobotu. Italové jsou vedle Čechů jediní, kteří volili dva dny.

Jako první ve čtvrtek odvolili Nizozemci, v pátek následovali Irové, v sobotu Slováci a Češi, Lotyši a Malťané. Většina českých představitelů, včetně prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy, odvolila již v pátek. Stejně tak lídři kandidátních listin, kteří se ucházeli o hlasy voličů.

Podívejte se, jak volili čeští politici:

Fotogalerie: Politici u evropských voleb 2024

Kde najdete podrobné výsledky

Na webu Evropského parlamentu je výsledky možné sledovat podle jednotlivých států i celkově ZDE. Informace o českých výsledcích najdete na webu Denik.cz nebo přímo na volebním webu Českého statistického úřadu ZDE.

Český statistický úřad dokončil sčítání všech hlasů už v sobotu večer. Na sociální síti X mohli lidé sledovat aktualizovanou mapu ČSÚ, která ukazovala, kolik volebních okrsků již úřad sesbíral. Data za poslední okrsek převzal ČSÚ v sobotu v 19:40 hodin.

Výsledky oznámili statistici v neděli po jedenácté hodině večer na avizované tiskové konferenci.

Celkem se v rámci Unie rozhodovalo o obsazení 720 europoslaneckých křesel a průzkumy předpokládaly nárůst hlasů pro krajní pravici, což průběžné odhady doložily. Složení EP naznačí, kam se bude unijní politika ubírat v následujících pěti letech. Evropské volby nerozhodují pouze o složení europarlamentu, ale také o tom, kdo následně stane v čele nové Evropské komise. Ukáže se, zda nejvyšší post v EU obhájí Ursula von der Leyenová, nebo zda ji nahradí někdo jiný.

Kolik mandátů by lídři považovali za úspěch?

Čeští politici prakticky celý víkend na výsledky voleb napjatě čekali. V nedělní diskusi na CNN Prima News se k tomu, co by považovali za úspěch, či naopak neúspěch, vyslovili představitelé subjektů, které podle průzkumů měly obsadit první a druhou příčku.

První místopředseda ANO Karel Havlíček řekl, že šest mandátů, které hnutí získalo v eurovolbách před pěti lety, by bylo potvrzením dosavadního stavu. „Za pět bych byl nespokojený,“ uvedl.

Předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka by za neúspěch považoval, kdyby koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) získala méně než pět křesel. „Ideální úspěch by byl osm mandátů,“ prohlásil v debatě.

Dodal, že spokojen by byl, kdyby lidovci, kteří jsou součástí koalice, obhájili své dva dosavadní mandáty. Výsledek voleb také vezme podle svých slov v potaz při rozhodování, zda se letos na podzim bude znovu ucházet o funkci předsedy strany.

Po volbách začnou jednání o eurokomisaři

Krátce po vyhlášení výsledků voleb budou čeští politici, jak avizovali, jednat o tom, kdo by se za Českou republiku mohl stát eurokomisařem. Ve hře je v poslední době především jméno ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN).

Na slovenských lístcích byl škrob

Volební dění na Slovensku v sobotu nebylo zcela bez komplikací. Ve třech volebních okrscích v obci Palárikovo na jihozápadě země byly volby přerušeny kvůli tomu, že komise na volebních lístcích našla bílý prášek. Na místě zasahovali policisté i hasiči. Odborníci z laboratoře v Nitře v sobotu zjistili, že prášek není nebezpečný. Identifikovali, že jde o škrob.

Slovenská televize Markíza informovala o tom, že kvůli přerušení voleb ve třech okrscích se hlasování podle oznámení předsedy Státní komise pro volby a kontrolu financování politických stran Eduarda Burdy prodloužilo o tři hodiny. Ve zmíněných okrscích se tedy hlasovalo déle. Jinak volby na Slovensku skončily v sobotu ve 22 hodin.

V Německu mluvili o směřování EU

Evropská kampaň v uplynulých dnech vrcholila všude. Německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost Deutsche Welle kupříkladu informovala, že tamní křesťanskodemokratická unie CDU/CSU zakončila kampaň v pátek na jihu Bavorska.

„Dnešní Evropa je velký dar,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zároveň upozornila, že současný stav je podle ní ohrožen jako nikdy předtím populisty, extremisty a demagogy. Zmínila krajně pravicovou německou AfD či francouzské Národní shromáždění.

Portál DW také mimo jiné informoval o tom, že spolupředseda strany Die Linke (Levice) Martin Schirdewan na předvolební akci v Postupimi uvedl, že volby jsou rozhodujícím okamžikem ve směřování Evropské unie. Uvidí se podle něj, zda CDU a další strany budou nadále v Evropě praktikovat svou politiku úsporných opatření či zda extrémní pravice, fašisté a nový fašismus budou nadále sílit, nebo ne.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ze Zelených zase na předvolební akci v Kolíně nad Rýnem ocenila Evropskou unii jako garanta míru a svobody. EU podle ní byla postavena na důvěře, která se objevila po porážce Německa ve druhé světové válce.

Napětí na francouzském ostrově

V neděli od 8 do 18 hodin (v některých velkých městech do 20 hodin) volili Francouzi, kteří vybírali z osmatřiceti subjektů. O hlasy voličů tam soupeřilo například favorizované Národní sdružení Marine Le Penové a Jordana Bardelly s lídrem socialistů Raphaëlem Glucksmannem a sociálně liberální stranou Obnova stávajícího prezidenta Emmanuela Macrona. V sázce byla i domácí politika. Podle odhadů vyhrál Bardella s více než třiceti procenty, přičemž Macronův subjekt získal jen kolem patnácti procent.

Tamní volby hned v neděli dopoledne poznamenalo napětí v Nové Kaledonii, což je francouzský ostrov v Tichém oceánu. Protesty tam trvají již delší dobu, mnozí místní totiž nesouhlasí se změnou ústavy, podle které mohou volit i přistěhovalci, kteří v oblasti žijí minimálně deset let.

close Policie sleduje průběh voleb do Evropského parlamentu ve čtvrti Magenta na francouzském tichomořském území Nová Kaledonie. info Zdroj: Profimedia zoom_in Policie sleduje průběh voleb do Evropského parlamentu ve čtvrti Magenta na francouzském tichomořském území Nová Kaledonie.

Deník Le Monde informoval o tom, že voliči, kteří se v Nové Kaledonii kvůli překážkám na silnicích nemohli dostat do své volební místnosti, zkoušeli volit v jiné.

V Polsku téměř vyrovnané síly

Polští voliči, kteří vybírali 53 europoslanců, rozhodovali i o tom, zda se vítězem tamních evropských voleb stane Občanská koalice premiéra Donalda Tuska, nebo Právo a spravedlnost Jaroslava Kaczyńského. Podle červnového průzkumu agentury Opinia24 pro soukromou televizi TVN se totiž jejich preference lišily minimálně - 34 procent pro Občanskou koalici versus 32 procent pro Právo a spravedlnost. Uvedl to portál News.Az s odkazem na TVP World.

V Maďarsku byl favoritem Fidesz

V Maďarsku průzkumy veřejného mínění v eurovolbách jednoznačně favorizovaly vládní Fidesz premiéra Viktora Orbána. Silnou pozici - až třiceti procent - si drží i opoziční strana Respekt a svoboda (TISZA) třiačtyřicetiletého právníka Pétera Magyara, který se vůči vládnímu Fideszu silně vymezuje.

close Evropské volby 2024 v Maďarsku. info Zdroj: Profimedia zoom_in Evropské volby 2024 v Maďarsku.

Portál Euronews informoval o tom, že opoziční politik v sobotu zmobilizoval desítky tisíc lidí v Budapešti. „Během posledních dvou měsíců přilákal tisíce zvědavých diváků na turné po téměř 200 maďarských městech, obcích a vesnicích,“ uvedl mimo jiné redaktor portálu Daniel Bellamy.

V Itálii favorizovali stranu premiérky

Na Apeninském poloostrově dávali největší šance straně Bratři Itálie, jejíž předsedkyní je stávající italská premiérka Giorgia Meloniová. Ona sama si od vítězství podle britské BBC slibuje posílení vládní politiky. Voliče dokonce vyzvala, aby na hlasovací lístky napsali pouze Giorgia.

Podle redaktorky BBS News z Říma Laury Gozzi se Meloniová od svého nástupu do funkce premiérky v roce 2022 těší v průzkumech veřejného mínění stabilnímu hodnocení. „Podporována roztříštěnou centristickou a levicovou opozicí a postupným úpadkem jejího mladšího koaličního partnera, kdysi mocné populistické strany Liga Mattea Salviniho, jejíž voliče láká,“ napsala mimo jiné.

Ve snaze zvrátit tento trend Salvini podle redaktorky posouvá rétoriku své strany dále doprava. O voliče v Itálii se též v eurovolbách ucházely opoziční Demokratická strana, které průzkumy připisovaly druhou příčku, či Hnutí pěti hvězd.