Předchozí
1 z 4
Další

Libor je totiž soukromý historik a badatel, kromě toho publikuje a natáčí dokumenty. Historie je jeho celoživotní vášní, věnuje se nejen bádání, ale také sestavování modelů hradů - třeba zřícenin, jak mohly vypadat v dobách své největší slávy. Na jeho webu věnovaném starým hradům najdeme i mapky těchto objektů, erby šlechtických rodů a mnoho dalšího.

Lidé od vedle: Libor Marek.Zdroj: Foto: Deník a archiv LM

Vedle bádání v historii patří k velmi oblíbeným a rozšířeným činnostem Libora Marka také umělecké zpracování osudů západočeských hradních objektů. Spolu s týmem svých spolupracovníků vytváří dokumentární seriál právě o osudech českých hradů. Krátké filmy jsou kombinací dokumentárních informací a záběrů s hranými scénami. Série, kterou vysílá televizní kanál CS Mystery, už čítá více než dvě desítky epizod a zahrnuje už nejen západočeské hrady, ale historické stavby i z jiných regionů.

A proč znají Libora Marka také školní děti? V rámci popularizace historie totiž připravuje celou řadu vzdělávacích pořadů určených předškolním dětem i školákům prvního a druhého stupně. Předkládá jim historii zábavnou formou, aby je zaujala, upoutala a nebyla jen strohým výčtem faktů a letopočtů.

V neposlední řadě je autorem, organizátorem a moderátorem různých historicky laděných akcí pro veřejnost, při kterých diváci zažijí například ukázky historického šermu, sokolnictví, ohňové show, humorné i vážnější scénky z života našich předků a mnoho dalšího.

Lidé od vedle: Libor Marek.Zdroj: Foto: Deník a archiv LM