Mynář začínal jako hradní kancléř v roce 2013 s hrubým platem kolem 120 tisíc korun měsíčně. Za rok si tak podle Mladé fronty Dnes přišel po zdanění na zhruba 1,3 milionu korun, ke kterým dostal ještě půlmilionový bonus. Postupně se ale Mynářův plat zdvojnásobil. Celkem za dobu svého působení získal na platu a odměnách 17 386 000 Kč, nejvíc ze všech spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana.

Hradní kancléř Vratislav Mynář
Mynář ulovil v Lánské oboře 11 kusů trofejní zvěře. Neoprávněně, tvrdí NKÚ

Dvě funkční období se Zemanem absolvoval rovněž tajemník Hlinovský. Muž, který tvořil každodenní program hlavy státu, končí s čistým platem bezmála 71 tisíc korun. Plat Hlinovského za rok 2014 Hrad novinářům neposkytl, deník jeho celkový příjem spočítal na 8 313 000 Kč.

Neúplné jsou rovněž údaje o výdělcích mluvčího hlavy státu Ovčáčka. Údaje o jeho platu a odměnách Hrad zveřejnil až za období od roku 2015, kdy se Ovčáček stal ředitelem tiskového odboru. Od té doby až do současnosti si přišel na odměnách a platu na 6 917 000 Kč čistého. Průměrný měsíční příjem se tak pohyboval okolo 70 tisíc korun, vypočetl deník.

Miloš Zeman a Jiří OvčáčekMiloš Zeman a Jiří OvčáčekZdroj: Deník/Šťastný Dimír

O něco méně dostával od Hradu protokolář Vladimír Kruliš. V příslušném odboru prezidentské kanceláře působil od roku 2014 nejprve jako zástupce ředitele, o čtyři roky později se stal šéfem. Za pět let v čele protokolárního odboru si vydělal 4 634 000 korun, včetně bonusů.

Čtyři miliony mezi devět úředníků

Právě odměny tvořily podstatnou část příjmů vedoucích představitelů prezidentské kanceláře. Loni Hrad rozdělil mezi devět úředníků celkem 3,87 milionu korun, vyplývá z informací, které KPR zveřejnila počátkem letošního ledna.

Vedoucí kanceláře Mynář loni dostal na mimořádných odměnách 895 tisíc korun a celkem tak měl čistý roční příjem asi 2,4 milionu korun. Vyšší odměny loni získali i další vedoucí pracovníci hradní kanceláře, a to buď téměř 303 tisíc korun, nebo 310 tisíc korun. V případě Mynářova zástupce Petra Mužáka a ředitele administrativní sekce Jana Nováka 413 tisíc korun.

Hradní kancléř Vratislav Mynář
Necelý milion na závěr. Mynář a další hradní úředníci dostali rekordní odměny

S blížícím se nástupem nové hlavy státu Petra Pavla ohlásilo odchod z Hradu několik nejbližších Zemanových spolupracovníků. Mynář na svou funkci rezignuje zřejmě ve čtvrtek 9. března dopoledne, tedy v den inaugurace nového prezidenta. Po odchodu z čela KPR nechce usilovat o žádné místo ve státní správě, řekl v pátek ČTK.

Míří Kruliš do ČNB? 

Šéf hradního protokolu Kruliš podal výpověď na konci ledna, stejně jako to podle informací Deníku N udělal ředitel prezidentova sekretariátu Hlinovský. Podle spekulací by Kruliš mohl zamířit do čela kanceláře České národní banky.

Naopak zůstat na Hradě by chtěl ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Novák. Počátkem února uvedl, že novému vedení nabídne rezignaci, v samotné kanceláři ale chce zůstat. Pokračovat plánuje i ve vedení Správy Pražského hradu, na kterou vyhrál výběrové řízení. Novák v prezidentské kanceláři pracoval v době všech tří českých prezidentů.