Předchozí
1 z 5
Další

Lidé od vedle: Tomáš Válek.Zdroj: Monika Šavlová a archiv T. Válka

Díky tomu Tomík, jak ho všichni nazývají, patří k mužům, kteří umí řídit skoro vše, od kombajnu přes traktor a náklaďák až po motokrosovou motorku. Poslední jmenované je jeho velká vášeň. Geny se totiž nezapřou. Jeho prastrýc Vlastimil Válek je osminásobný mistr Československa v motokrosu. Stejně tak dobře reprezentoval rodinu Tomův děda, Rudolf Válek. A dobrým závodníkem byl i Tomův otec. Ten s příchodem Tomíka na svět sportovní kariéru ukončil. Rodina se bohužel později rozpadla, a tak se malý Tomík k závodění jako dítě pořádně nedostal. Svoji touhu jezdit závody si splnil až v v roce 2012, kdy už stál na vlastních nohách a koupil si svoji vlastní motorku. Od té doby jezdí krajské přebory ve třídách HOBBY MX1 a MX2. Zde dosahuje pravidelně pěkných výsledků.

Lidé od vedle: Tomáš Válek.Zdroj: Monika Šavlová a archiv T. Válka

Říká se, že každý správný chlap má postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Tomík to vzal trochu na přeskáčku, stavbu začal až po narození synka Tomáška. Tím se taky na chvíli odmlčel na motokrosových tratích coby jezdec. Motokros není levná záležitost a ještě je časově velmi náročná. Ale kdo vůni motoru a prachu jednou podlehne, těžko se s ní loučí. A tak po dobu stavby domu bylo možno Tomáše potkávat na závodech v blízkém okolí alespoň v depu u svého kamaráda Rudy Weschty, kde pomáhal jako mechanik. 

Lidé od vedle: Tomáš Válek.Zdroj: Monika Šavlová a archiv T. Válka

V loňském roce závodní číslo 17 sedlající motorku Husquarna 350 bylo možno opět začít vídat na startovním roštu. Tomík se směje, že zatímco jiný tchán by hudroval, jeho budoucí tchán je jeho hnacím motorem. Společně s Tomášovo přítelkyní Monikou, později i se synkem, objížděl všechny závody a radoval se z každého vyhraného závodu sezóny. Za tuhle skvělou podporu se Tomáš celé rodině, ale i svým fanouškům, kteří ho u trati podporují, odměnil celkovým vítězstvím Západočeského poháru 2019 ve třídě HOBBY MX1. Těšil se na letošní sezonu, kdy ho sama rodina dotlačila k tomu, aby si koupil licenci a pro radost si zajel i několik závodů MMČR. Věděl, že šance na slušné umístění není vysoká, ale chtěl si prostě udělat radost a zažít závodní atmosféru vyšších kategorií. Karanténa bohužel pozastavila i sportovní dění, nicméně Tomík věří, že se na start MMČR letos postaví.

Lidé od vedle: Tomáš Válek.Zdroj: Monika Šavlová a archiv T. Válka

Motokros není jen zábava, ale je to velmi namáhavý sport. Jezdci proto musí být v dobré fyzické kondici. A protože motokrosaři nejsou jen soupeři, ale mimo trať často i velcí kamarádi, vymyslel Tomík na zimní měsíce kolektivní zlepšování fyzičky a založil hokejový tým HC Rudé Rozety. Sám název napovídá, že je to tým složený především z nejrůznějších jezdců. Potkáte v něm třeba právě Rudu Weschtu, ale i jezdce extrémního endura Vaška a Jardu Nedvědovy a spoustu dalších. Společně se také scházejí v tělocvičně na florbalu, ale i v posilovně. Od konce zimy je pak možné Tomíka vídat při trénincích na tratích v Kurojedech, Drmouli či Slavkově.

Lidé od vedle: Tomáš Válek.Zdroj: Monika Šavlová a archiv T. Válka

Svého synka prý na motorku nutit nebude, rozhodnutí nechá na něm. Ale pokud by se rozhodl, že chce ve šlépějích motokrosové rodiny Válků pokračovat, bude ho plně podporovat. Jestli se prý dočká ještě vytoužené holčičky, tak ta rozhodně na motorku smět nebude.