Vláda Viktora Orbána se snaží tvářit, jako by se Maďarska válka na Ukrajině vůbec netýkala. Ze spřízněnosti Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se stalo po začátku ruské agrese proti Ukrajině nepříjemné volební téma. Nebyl by to ale Orbán, aby se nepokusil nepříjemnou realitu, kdy z Maďarska učinil na Rusku nejzávislejší zemi Evropy, překroutit ve svůj prospěch.

„Maďarsko bude v bezpečí,“ zní heslo na plakátech s portrétem rozhodně se tvářícího premiéra Orbána, kterými před volbami doslova oblepili celou zemi. A protože na plakáty dali maďarský státní znak a nápis „Sdělení vlády“, nepočítá se to ani do volební kampaně.

Budapešť proti Putinovi i Orbánovi

Jenže Orbánovu snahu vykládat „neutrální“ postoj jeho vlády k Putinově agresi jako výhodu pro Maďarsko, které tak slovy premiéra udrží mimo válečný konflikt, zdaleka nesdílí všichni Maďaři. „Před dvanácti lety jsem Orbána volil, minule jsem nešel k volbám. Ale teď půjdu a budu volit opozici. Nesnáším Rusy, nesnáším Putina a chci, aby Orbán skončil,“ říká asi třicetiletý budapešťský programátor Péter.

Na podobné názory narazíte v Budapešti často. Hlavní město, které má od října 2019 opozičního politika Gergelyho Karácsonyho za primátora, je totiž baštou opozice, jež tu zřejmě i dnes jednoznačně vyhraje. Kosmopolitní město, které se už nyní zase plní turisty, neslyší na Orbánova národovecká a konzervativní hesla a mnozí jsou politikou premiérovy strany doslova pobouřeni.

Dvoutisícová vesnice Felscút, místo, kde Viktor Orbán prožil mládí.
Tady je Orbánovo. Jak se žije ve Felcsútu, "nejbohatší vesnici" v Maďarsku

„Mně přijde šílené, že současně s volbami probíhá referendum o zákazu informování o LGBT,“ uvádí naštvaně vysokoškolská studentka Anita. „Vím, že v těchto volbách jde o všechno, možná i o to, jestli zůstaneme v Evropské unii. Proto jsem se snažila přesvědčit všechny kamarády, aby tentokrát šli volit. A volili opozici. Snad se nám povede tuhle Orbánovu éru ukončit,“ říká. „No a ta podpora Putina, to byla poslední kapka,“ dodává.

Soudě podle počtu samolepek s přeškrtnutým Putinem, které se objevily na Orbánových plakátech, nebo plakátech kandidátů jeho Fidesz na poslance, není téma Ukrajiny ani v Maďarsku rozhodně mrtvé. „Musíme zastavit Putina, ne válčit s Bruselem,“ říká opoziční kandidát Péter Márki-Zay, který je premiérským kandidátem opoziční velké šestikoalice a chce vrátit Maďarsko mezi "normální země" EU.

Žádné ukrajinské vlajky

I když většina voličů Orbánova Fideszu podle nedávného průzkumu tvrdí, že za válku na Ukrajině může víc Západ než ruský agresor Putin, přesto je téma Ukrajiny pro premiéra a jeho vládu nepříjemné a snaží se, aby bylo vidět co nejméně. Vládní maďarské sdělovací prostředky opakovaly dlouho ruskou rétoriku a útok na Ukrajinu v dikci Kremlu nazývaly „speciální operací“. 

Ani teď, měsíc po válce, nenajdete téměř nikde žádné oficiální projevy sympatií ke Kyjevu. V metru sice narazíte na plakát církevní charity vyzývající ke sbírce na uprchlíky, ale i na něm je ukrajinská vlajka téměř neviditelná. Na žádnou žluto-modrou vlajku nenarazíte ani v okolí parlamentu či vládních budov.

Židovský památník je teď ukrajinský

Přesto je jedno místo, na kterém to uhlídat nejde. Památník obětí řádění nacistů a maďarských fašistů na konci války, kdy na nábřeží Dunaje házeli budapeštské židy do řeky. Tento památník, který ve svém vystoupení na summitu EU připomněl Orbánovi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se změnil v improvizovaný památník války na Ukrajině. Na bronzových střevících pomníku jsou ukrajinské stužky, někdo sem vysadil květiny ve žluto-modrých barvách, je tu několik papírů se vzkazy Orbánovi v ukrajinštině.

A stále tu jsou skutečné boty, včetně dětských, které sem Maďaři přinesli před několika dny jako připomínku zvěrstev, které ruská armáda páchá v Mariupolu nebo u Kyjeva.

Maďarský premiér Viktor Orbán na předvolebním shromáždění ve městě Székesfehérvár, 1. dubna 2022.
V Maďarsku začaly volby. Sjednocená opozice soupeří s Viktorem Orbánem

Mladá maminka Elena ukazuje střevíce s ukrajinskými stužkami dvěma malým chlapcům. „To je připomínka dětí, které tady zabili tehdy za druhé světové války. A ty ukrajinské stužky jsou připomínkou toho, že se to teď děje u nás na Ukrajině,“ říká dětem. 

V Maďarsku ale Elena zůstat nechce. „Byli jsme pět dní na cestě z jihu Ukrajiny, ale jen tu trochu odpočíváme. Tady nechceme hledat útočiště. Zdejší vláda je prý proruská a měla bych strach tu být delší dobu,“ vysvětluje Elena. „Hned zítra pokračujeme do Německa ke známým z Ukrajiny. Tady u Orbána zůstat nechceme."