Nejdříve rychlý hospodářský růst a s ním množství nových obyvatel. Pak postupný úpadek směřující k úplnému vylidnění. Podobný scénář platí pro osudy mnoha takzvaných měst duchů. Měst, z nichž odešli lidé a rozpadající se budovy pohltila příroda. 

Města duchů se nacházejí i v okolí ruského centra Vorkuta za polárním kruhem. Oproti jiným ale poskytují mimořádnou podívanou. Pro oblast jsou totiž typické extrémně nízké teploty, a to i kolem mínus čtyřiceti stupňů. A tak v lustry a pohovky zapomenuté v opuštěných pokojích obaluje sníh a led.

Bermudský trojúhelník
Na světě je plno tajemných míst, která by podle vědců vůbec neměla existovat

Nedávno se do oblasti, která je běžně na okraji zájmu, vydala moskevská fotografka Maria Passerová. Ta chtěla zachytit nejen důkazy toho, že malá města a vesnice už jsou skutečně zcela vylidněná, ale i ukázat, co s opuštěnými domy provádí extrémní zima. Fotografie z reportáže uveřejnila na svém Instagramu.

„Při pohledu zvrchu budovy pohlcuje sníh. Z větší blízkosti lze vidět neskutečné detaily, svítidla ozdobená složitými ledovými krápníky, pohovky zahalené do sněhové závěje," popsal server americké televize CNN Passerové fotky.

Další města duchů:

Oblast, kterou fotografka zachytila, má za sebou pohnutý osud. Město Vorkuta totiž vzniklo na základech jednoho z nejobávanějších sovětských koncentračních táborů, gulagů. V něm první vězni začali pracovat ve třicách letech minulého století. A Vorkuta se okamžitě stala jedním z nejobávanějších lágrů. Oblast totiž patří k nejchladnějším na kontinentu.

Práce v uhelných dolech 

Vězni mimo jiné pracovali v uhelných dolech. „V padesátých letech ale do studené oblasti začali přicházet dobrovolně mladí lidé z celého Ruska. Hledali zde práci. Přitahovala je vidina vyšších platů a lepšího života," napsal před dvěma roky v článku k reportáži z oblasti od ruského fotografa Romana Demyanenka list Washington Post.

To potvrdila i fotografka Passerová. „Aby přitáhli zaměstnance do dolů, kteří kvůli práci měli žít v oblasti s nepříznivými klimatickými podmínkami, platy v oblasti byly skutečně velmi dobré," řekla pro server CNN Travel.

Canopy Walk (Ghana)
Nejnebezpečnější mosty světa: Vypadají, že drží silou vůle, přesto jsou lákadlem

Až do devadesátých let se oblast stále rozrůstala. Centrální města Vorkuta mělo na jejich začátku kolem 117 tisíc obyvatel, a množství lidí žilo i v okolních menších městech a vesnicích. Pak ale přišel ekonomický úpadek a rozpad Sovětského svazu. „Množství lidí opustilo své domy a přestěhovalo se z Vorkuty do jižněji položených ruských měst. V návaznosti na to se zavřely školy, nemocnice a mnohé další instituce. Náhle se celé okolí Vorkuty proměnilo v města duchů. Počet obyvatel Vorkuty klesá každý rok, a město se tak stalo jedním z nejrychleji vymírajících v Rusku," popsal již v roce 2019 pro In Sight fotograf Demyanenko.

Na rozdíl od Passerové, která letos fotila skutečně opuštěné budovy plné sněhu v okolních městech a vesnicích, on se před dvěma lety zaměřil na zachycení života zůstávajících obyvatel Vorkuty.

Za dva roky od jeho reportáže se z města odstěhovalo nebo zemřelo dalších dvanáct tisíc lidí, současné údaje totiž mluví o necelých šedesáti tisících obyvatel. Těžba v oblasti nadále pokračuje, je už ale nevýnosná. Ve Vorkutě zůstávají trvale žít především starší lidé, mladí se snaží z města odejít.

Jen jeden panelák 

Aktuální reportáž Passerové vymírání Vorkuty a jejího okolí jen potvrdila. Tři týdny fotila mimo jiné ve vesnici Severny, kde v některých obytných domech stále jsou obydlené byty. Díky zůstávajícím obyvatelům ale třeba v komplexech dosud teče voda. Jiný případ je podle ní vesnice Cementozavodsky, kde kromě jednoho paneláku s pár obyvateli už nikdo nežije a v městečku nelze najít jediný obchod, banku či podobné instituce.

Japonský les sebevrahů Aokigahara
Nejděsivější místa na Zemi: z lesa sebevrahů či ostrova panenek tuhne krev

„Je skutečná tragédie, že tak mnoho lidí muselo opustit své domovy a jít žít někam jinam. Ale tyto oblasti poskytují svoji specifickou, opuštěnou krásu. Tu se snažím vidět a ukazovat na mých snímcích," řekla pro CNN Passerová.

K specifické atmosféře měst duchů v okolí Vorkuty ve velké míře přispívá extrémní počasí. Ze dveří se valí kaskády sněhu, popraskané vodovodní potrubí a z něj vytékající voda ve vesnici Severny vytváří neuvěřitelné ledové kreace. I díky tomu si fotky Passerové vysloužily pozornost po celém světě.

Známá města duchů

Na světě se celkem nachází desítky měst duchů, které se jimi staly z různých příčin.

PŘÍČINA: VYČERPÁNÍ SUROVIN
- západ Spojených států amerických: města Delamar Ghost Tow, Bodie či Oatman - lidé je opustili poté, co utichla zlatá horečka, která do oblasti přitáhla množství obyvatel. Po jejím skončení lidé odešli do jiných oblastí za prací. V současnosti jsou vyhledávanou turistickou atrakcí, některé si zachovávají původní vzhled díky promyšlené ochraně
- město Grytviken na ostrovech Jižní Georgia - téměř úplně vylidněné po vyčerpání dostupných přírodních zdrojů a surovin a zákazu lovu velryb
- města a vesnice v okolí města Vorkuta v Rusku - původně centrum uhelných dolů, po ekonomickém úpadku odstěhování většiny obyvatel

PŘÍČINA: PŘÍRODNÍ KATASTROFY
- vesnice Caraibas v Brazílii - obyvatelé evakuovaní kvůli hrozícímu zemětřesení, po evakuaci už se nevrátili
- město Craco, Itálie - lidé se odstěhovali po obřím sesuvu půdy
- město Goma, Kongo - přes 300 tisíc obyvatel uteklo kvůli ohrožení sopkou, už se nevrátili
- město Dhanushkodi, Indie - město v šedesátých letech minulého století zničila cyklona, po této přírodní katastrofě již nikdy nebylo obnoveno

PŘÍČINA: LIDMI ZPŮSOBENÉ KATASTROFY
- město Agdam v oblastí Náhorního Karabachu a některá města na Blízkém východě - postupně vylidněno kvůli dlouhotrvajícímu válečnému konfliktu
- město Pripjať a okolí, Ukrajina - obyvatelé evakuovaní po výbuchu černobylské jaderné elektrárny v roce 1986. Několik obyvatel se vrátilo, jde ale spíše o jednotlivce. Město je v současnosti vyhledávanou turistickou atrakcí