V Tachově se tradičně předávání maturitních vysvědčení konalo v obřadní síni zámku. Nejprve ho přebírali abiturienti Střední průmyslové školy Světce, po nich maturanti z tachovského gymnázia.

„Končí vám etapa bezstarostného mládí a začíná další, v níž budete muset ukázat, jak se o sebe umíte postarat,“ řekl ke studentům starosta Ladislav Macák.

Premiantem světecké průmyslovky byl Lukáš Saska. „Budu pokračovat na fakultě strojírenství v Plzni, chci se věnovat oboru strojní inženýrské konstrukce. Příští týden v úterý jdu na přijímací pohovor,“ řekl.

Jedinou dívkou, která maturovala na této škole je Drahomíra Dolejšová. „Kluci byli báječní, bylo mi mezi nimi dobře, do lepšího kolektivu jsem se nemohla dostat,“ pochvalovala si.

Dojetí neskrývala třídní učitelka Alexandra Pilná. „Mám stažený žaludek, slzy na krajíčku. Občas jsem jich měla plné zuby a teď už je možná nikdy neuvidím,“ popsala pocity se slzami v očích.

Ředitelka Gymnázia Tachov Irena Volkovinská byla u předávání maturitních vysvědčení hned ze dvou důvodů – jednak jako představitelka školy a v druhém případě jako matka maturanta. „Mám samozřejmě radost, že to má syn za sebou. A taky je mi trochu smutno, protože odejde z domova. Chystá se na fakultu aplikovaných věd do Plzně, na obor kybernetika a řídicí technika,“ řekla.

Z tachovského gymnázia převzalo maturitní vysvědčení 44 abiturientů. „Osmnáct studentů má vyznamenání, někteří maturovali se samými jedničkami. Neuspěli především ti, kteří nechodili do školy a nebyli z tohoto důvodu dostatečně připraven,“ řekla ředitelka. Většina dnes už bývalých gymnazistů bude pokračovat v dalším studiu.

Jak dále uvedla ředitelka, střední školy budou mít možnost vznést připomínky k průběhu státních maturit. „Já budu například připomínkovat nejednoznačné zadání úloh a odpovědí v českém jazyce,“ řekla.