Jediný zpracovatel krútího masa na Tachovsku, firma Adex z Lomu u Tachova, bude s největší pravděpodobností prodán v dražbě. Tento podnik koncem července zkrachoval a od srpna už nevyrábí. Výběrového řízení se v úterý zúčastnili tři zájemci. Věřitelský výbor nevybral žádného kupce. Všichni jsou zpracovateli masa. Po vyhotovení znaleckého posudku půjde podnik do veřejné dražby, řekl konkurzní správce Adexu Vojtěch Levora.

“Termín jejího vyhlášení nedokážu odhadnout, znalecký posudek bude náročný,“ dodal. Správce chce, aby byl podnik prodán co nejdříve, neboť náklady na jeho správu a udržování nejsou malé. Podnik má od září pouze šest lidí na správu a provoz čistírny pro obec. Zaměstnanci, jichž bylo ve firmě před prohlášením konkurzu 112, dostávali výpovědi do 31. srpna. „O dlužné mzdy se u nás přihlásilo devět lidí. Celkem bylo vyplaceno bezmála dvě stě osmdesát tisíc korun, včetně zdravotního a sociálního pojištění,“ řekla Deníku Ivan Váchová z tachovského úřadu práce.

Dluhy podniku odhadl správce před třemi měsíci na 120 milionů korun. Dnes jsou zhruba dvojnásobné. Hlavním kritériem ukončeného výběrového řízení byla, podobně jako u plánované dražby, výše cenové nabídky. Adex zbankrotoval kvůli přetrvávajícímu nedostatku suroviny. Správce doplatil mzdy za červen, červencové a srpnové platy se staly pohledávkami za podstatou. Od začátku roku neodváděl Adex zdravotní a sociální pojištění.