Kdy jsi poprvé zjistila, že máš takový talent na výrobu adventních věnců? Leckdo to totiž nedokáže.

Když mi bylo jedenáct let, pomáhala jsem s mými rodiči u lesní společnosti při výrobě těchto věnců. Moc mě to bavilo. Ta vůně jehličí, možnost vytvořit si vlastní výrobek, to bylo pro mě hodně emotivní. Jsou to krásné vzpomínky. Dělali jsme až padesát věnců denně.

Pro koho adventní věnce vyrábíš?

Vyrábím je zejména pro rodinu. A také pro kamarády. Některé mé kamarádky jsou hodně zaneprázdněné nebo jim to prostě nejde od ruky, a tak je pro ně vyrobím. Těší mě, že můžu někomu udělat radost.

Vyrábíš je sama?

Dělám je sama. Dělám si sama i korpusy.

Materiál na výrobu si zajišťuješ taky sama?

Ano, vše si sháním sama. Chodím často do lesa na procházky, tak vím, kde mám sehnat pěkné větvičky. A ostatní přízdoby si vyrábím také sama. Mám i zlatou barvu, kterou si barvím šišky. I mašle si vážu.

Vyrábíš věnce jen v zimě? Nebo někdy i v jiném roční období?

Vyrábím je jen v zimním období. V nastávajícím vánočním období je spousta svátků, na které tyto věnce připravuji. Samozřejmostí je výroba věnců na Advent a také jsem vyráběla věnce na dušičky.

Kolik adventních věnců vyrobíš za jednu zimu?

Letos jsem jich vyrobila přes dvacet. Ale asi to není konečné číslo, možná ještě budu dělat nějaké pro kamarády.

Máš nějakou svoji dílnu?

Jelikož bydlím v bytě, tak je vyrábím u mých rodičů. Mají dům a hlavně velký prostorný sklep, kde věnce vytvářím. Je tam topení a táta má ve sklepě spoustu nářadí a různých potřebných věcí, které ještě k výrobě využiji.

Máš nějaký věnec, který děláš nejraději?

Nejraději vyrábím staročeské adventní věnce ze sušeného ovoce. Má to své kouzlo. Jejich součástí jsou i slaměné ozdoby, které bych si ráda vyrobila také sama. Proto se budu na příští zimu připravovat přes léto, kdy si všechny tyto přízdoby připravím dopředu.

Z jakého materiálu věnce vyrábíš? Myslím z jakých větviček?

Hlavně ze smrkových větviček. Dodávám i větvičky ze stříbrného smrku a jedle. Od svého strejdy vím, kde mám jedli sehnat, je velmi těžké ji najít.

Má pro tebe nějaký význam výroba adventních věnců?

Odpočinek. Hodně si u výroby věnců odpočinu. Užívám si to, jsou to pro mě moc příjemně strávené chvíle. Blíží se Vánoce, proto mám i dobrou náladu a těším se. Naplní mě to vždy skvělým pocitem.

Ocení to ti lidé, komu je vyrábíš?

Ano, ocení. Nemají čas nebo jim to prostě nejde, tak jim je ráda vyrobím. Je to hezký dárek, který jim můžu darovat. Ráda dávám dárky. Oni se mi i revanšují, dají mi cukroví, nějaké dobroty na vánoční svátky. Je to příjemné, i když nemusí.

Co pro tebe znamenají Vánoce?

Chvíle pohody a klidu, i když teď ten klid určitě nemám, jelikož mám ročního chlapečka, který mi zabere hodně času, ale je to radost. I Vánoce jsou díky němu příjemnější. Vánoce pro mě znamenají také pečení cukroví, návštěvy rodin, nákupy dárků.

Iveta Luňáková