V několika posledních měsících se firmy nejen na Tachovsku potýkají s velkým nedostatkem vhodných uchazečů o volné pracovní pozice. Jedná se především o dělnické a montážní práce. Velká poptávka je také po pracovnících ve stavebnictví a v maloobchodě. Na internetových stránkách i na vývěsce tachovské pobočky úřadu práce převyšuje nabídka volných míst nad poptávkou. Většina zaměstnavatelů tak nespoléhá pouze na lidi přicházející právě z úřadů práce.

Zájemce o volné pozice lákají pomocí velkých plakátů a letáčků s nabídkami pracovních míst. Přestože stále více společností nabízí svým zaměstnancům zajímavé finanční ohodnocení a lákavé benefity, nemohou sehnat dostatečný počet potřebných pracovníků. Firmám tak prý nezbývá nic jiného, než volná pracovní místa nabízet cizincům. „Největší podíl pracujících cizinců na Tachovsku jsou Slováci. Početnou skupinu tvoří také Bulhaři, Ukrajinci, Rumuni a Poláci, shodují se personalisté oslovených firem. Pozitivní zkušenosti mají pak
s Vietnamci, Mongoly a nově objevili Českou republiku také Srbové. Celkový počet pracujících cizinců je ale obtížné stanovit, mimo jiné je také nutné rozlišovat mezi pracujícími cizinci ze zemí Evropské unie a ostatními.

Zahraniční pracovníci ale bydlí zpravidla na ubytovnách a ne vždy je kolem takových zařízení vše v pořádku. „Město nemá žádnou možnost počty cizinců na našem území ovlivnit. Nevíme ani kolik se jich u nás nachází. Počty cizinců eviduje pouze cizinecká policie. V městě Tachov oficiálně evidujeme dvě ubytovny, které mají status ubytovacího zařízení a musí splňovat stanovené podmínky a podřizovat se předpisům," uvedla pro Deník místostarostka okresního města Jana Hrčková s tím, že dodržování legislativních nařízení může kontrolovat město i hygiena a nájemníci platí takzvanou pobytovou taxu. „Víme ale 
i o existenci nelegálních ubytoven," poukázala.

Město kontrolovat neoficiální ubytovny nemůže. „Nemůžeme ani nijak omezit ubytovávání cizinců, protože se jedná o soukromý majetek. Majitelé to, že ubytovávjí cizince nepřiznají ale víme o ubytování v bytech i v rodinných domech" dále řekla místostarostka Hrčková. A dodala, že: „Bohužel ani Policie České republiky s tímto nešvarem nic nezmůže."

Tématu "Práce je dost, ale lidí málo. Porostou platy?" se věnuje tištěný Tachovský deník ve středečním vydání.

Jaroslava Hohlová