Bezpečnost posílily nemocnice v západních Čechách v reakci na úterní střelbu v Ostravě. Útočník tam ve fakultní nemocnici zabil šest lidí, dva zranění bojovali o život. Zdravotníci v této souvislosti upozorňují, že agresivita pacientů stoupá a je třeba zavádět vyšší bezpečnostní opatření.

„Zaměstnanci Fakultní nemocnice Plzeň se denně setkávají se zvýšenou agresivitou pacientů. Tento trend je dlouhodobý a jedná se jak o verbální, tak i neverbální útoky. Posílili jsme nemocniční ostrahu na problematických ambulantních provozech, především v podvečerních a nočních hodinách. Zavádíme kamerový systém, tlačítka SOS pro zaměstnance a mnoho dalších opatření, která napomůžou našim zaměstnancům zvládnout stresové okamžiky,“ řekla Deníku Gabriela Levorová, mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň, která posílila ostrahu například na urgentním příjmu, na příjmu v pavilonu 22 na Borech a bezpečnostní velín zvýšil sledování aktuálních záznamů kamerového systému.

Masakr na Kadrnožce
Podobný útok střelnou zbraní na veřejném místě se v minulosti odehrál i na západě Čech. V roce 1981 střílel voják základní služby v motorestu U Kadrnožky na Tachovsku. Vrah, který zběhl ze služby ozbrojený samopalem, tehdy zabil čtyři lidi a sám se zastřelil následující den poblíž Plzně poté, co ho pronásledovali policisté a on havaroval.

Stoupající agresivitu pacientů potvrzuje také Eva Milerová, mluvčí sítě zdravotnických zařízení skupiny PRIVAMED, která má také opatření pro bezpečnost pacientů a personálu. „Agresivita ale i v našich ambulancích vzrůstá. Asi stejně jako roste ve společnosti obecně, stejně jako vymizela z chování lidí slušnost a úcta ve vztahu k lékaři či zdravotnickému personálu. Naši lékaři zaznamenávají občas i případy, které se nachází na hranici verbálních útoků, zvláště když pacientovi nevyjdou vstříc. Stává se to i při ošetřování pacientů z řad bezdomovců či cizích státních příslušníků nebo osob pod vlivem alkoholu a podobně,“ uvedla Eva Milerová. Dodala, že tyto situace zatím zdravotníci zvládli, ale leckdy za cenu psychického vyčerpání.

„V ostravské fakultní nemocnici došlo ke zcela bezprecedentní události, která nemá v České republice obdoby. Případ je natolik extrémní, že si netroufáme ho dávat do souvislosti s jakýmkoliv trendem v ostatních nemocnicích,“ konstatoval mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Policie v souvislosti s útokem v Ostravě už místní nemocnice kontaktovala a pro-jednala možnost součinnosti. „V předvánočním období jsme se zaměřili především na měkké cíle, tedy místa, kde se pohybuje hodně lidí. Uvidíme, zda se opatření vztáhne i na nemocniční zařízení,“ řekla mluvčí Michaela Raindlová.