„Je to projekt prevence kriminality a je určen dětem druhých ročníků základních škol,“ řekl nám tachovský policejní mluvčí Václav Blahník, který tento týden v rámci projektu navštívil děti ze Základní školy v Hornické ulici v Tachově.

Cílem projektu je podle mluvčího jednoduchou a pro děti zábavnou formou poskytnout minimum právního vědomí tak, aby v jednání dětí nedocházelo k nežádoucím jevům, které vychází především z nevědomosti a neznalosti příslušných pravidel.

„Na Tachovsku o tento projekt projevilo zájem 17 základních škol. V tomto školním roce jsme rozdali přes 450 zápisníků. Děti pak celý školní rok řeší různé úkoly a situace, se kterými se mohou běžně setkávat,“ uvedl Blahník.

Každý měsíc má jiné téma. Děti tak mohou zjistit, zda se dokáží orientovat v dopravě, zda mají správně vybavené kolo, s jakým nebezpečím se mohou setkat, koho požádat o pomoc, jak se chovat k neznámým, jak se zachovat při šikaně. Děti většinou pracují se zápisníkem ve škole za pomoci svých učitelů, ale i s rodiči doma.

„Policisté děti navštěvují a rozebírají s nimi podle potřeby jednotlivá témata. Mnoho dětí již v minulosti mělo možnost se osobně setkat také s psovody a jejich čtyřnohými pomocníky. Během roku děti při besedách dostávají od policistů drobné dárky s policejním psem Ajaxem,“ doplnil mluvčí.

Na závěr školního roku pak policisté připraví ukázku výcviku služebních psů, kterou zpestřují ukázky práce policistů.

„Doma máme knírače. Ale to, co při ukázkách předvádějí služební psi, by určitě nezvládl. Sice na nějaké povely reaguje, ale jen málokdy,“ řekl nám při jedné z podobných ukázek David Hradecký ze Základní školy v Chodové Plané.