O tomto víkendu v ní byla k vidění už tradiční výstava zahrádkářských výpěstků, květin, ovoce nebo zeleniny. Tradičně se také soutěžilo v kategorii o nejvtipnější výtvor z ovoce nebo zeleniny. „Tuto kategorii jsme ale letos museli zrušit, máme tady pěkný dvoubarevný brambor, ale přihlásil se nám pouze jeden majitel výtvoru a tak nebyla konkurence," řekl Deníku každoroční organizátor výstavy Karel Bluma.

Kaple Panny Marie Sněžné v Dolech byla v uplynulých letech rekonstruována přibližně za dva miliony korun, přičemž část peněz byla použita i z dotací, a tak se hledal způsob, jak jí využít i jinak než k původnímu účelu.

„V obci nemáme hospodu, tak nás napadlo, že kaplička by mohla být takovým centrem dění v obci. Dvakrát ročně se tu s místními obyvateli scházíme a napadlo nás, že bychom mohli pořádat výstavy ovoce a zelenin. Měli jsme tu ale také výstavu zkamenělin a minerálů, jeden rok tu byla výstava kaplí a kapliček na Tachovsku a letos jsme se opět vrátili k výpěstkům," dodal Bluma. Letošních exponátů se v kapli sešlo přibližně stejně jako v předcházejících letech.

Soutěžících bylo celkem patnáct, devět z výpěstků donesli obyvatelé Dolů, šest ze Starého Sedliště. Vítěze čekala sladká odměna.

AKTUALIZACE: V době kdy redakce navštívila (sobota odpoledne) kapli v Dolech, byl do soutěže o nejvtipnější výrobek ze zahradního výpěstku přihlášený jeden exponát. Hodnotitelská komise složená z Petra Myslivce, starosty města Boru, veterináře Petra Hoška a bývalého učitele Václava Kyčelého se rozhodovala zda tuto kategoii nezruší. Během sobotního podvěčeru se ale do soutěže přihlásila se svým výtvorem ještě jedna malá účastnice Klárka Blumová, která vyrobila koníka z okurek hadovek. Ta tedy také nakonec cenu za nejvtipnější výrobek získala a na druhém místě se umístnil dvoubarevný brambor.

Cenu za nejkrásnější ovoce, kterým se u všech třech oceněných stala jablka, získala paní Pešková z Dolů, druhá se umístnila paní Bydžovská z Úšavy a na třetím místě skončil pan Moravec také z Úšavy.

Cenu za nejkrásnější květiny si odnesl pan Fišpera z Dolů za soubor muškátů, druhá je paní Blumová se svým ibiškem a na třetím místě se umístnil pan Drbůl z Dolů se svými muškáty.

První cenu za nejkrásnější zeleninu si odnesl pan Zacpal z Úšavy za obrovskou dýni, druhý se umístnil pórek od paní Pojerové z Úšavy a třetí skončila opět dýně od paní Rolníkové z Dolů.

Jaroslava Hohlová