Pět tisíc dolarů rozdělila včera ze svého nadačního titulu mezi pět příspěvkových organizací společnost Alcoa Stříbro, výrobce kabelových svazků do automobilů. Mezi obdarované patří Sbor dobrovolných hasičů Stříbro, Základní škola, Mateřská škola a Základní umělecká škola Bezdružice, Obecní úřad Kostelec, Mateřská škola a Základní škola Hošťka a Základní škola Pernarec.

Ta si ze sídla stříbrské Alcoy dokonce odnesla šek na tři tisíce dolarů. „Tyto peníze nám budou spolufinancovat vybudování počítačové učebny. Mockrát vám za ně děkujeme,“ obrátila se na zástupce firmy ředitelka školy Marie Formanová. Alcoe se zároveň dostalo poděkování i od ostatních obdarovaných organizací. „Finance využijeme na podporu dětí a mládeže,“ informoval starosta Kostelce Frnatišek Trhlík. „My zase na úpravu školní zahrady,“ podotkla zástupkyně ředitelky hoštecké školy Renata Kozlerová. Své využití dolary najdou také u stříbrských dobrovolných hasičů. „Utratíme je velice rychle,“ uvedl s úsměvem Jan Vlček, velitel dobrovolníků.

„Například na obnovu bazénu, který máme v péči nebo na hasičské cvičiště. Část peněz půjde také na dovybavení budovy, kterou jsme sdíleli s profesionálními hasiči. Pamatovat jimi ale budeme také na hasičské soutěže a blížící se oslavy výročí našeho založení,“ dodal Vlček. „My nepřebíráme šek poprvé. V minulosti jsme tyto peníze použili na vybavení školy a na její částečnou rekonstrukci,“ připomněl Pavel Burda, ředitel bezdružické příspěvkové organizace.

„Teď přijdou hlavně na činnost naší základní umělecké školy,“ uvedl Burda. „Z větší části za ně vybavíme mládežnický orchestr Juvenka,“ podotkl Jiří Pelant, učitel ZUŠ a sbormistr Juvenky v jedné osobě. Za získané peníze mohou organizace a obce poděkovat svým občanům, kteří jsou zaměstnanci Alcoy. „Nárok na grant vznikne, když naši zaměstnanci pro svoji obec odpracují daný počet brigádnických hodin bez nároku na odměnu,“ informuje František Med, zástupce společnosti. „Jsme přesvědčeni, že peníze půjdou na dobrou věc,“ řekl nám Rudolf Šimek, šéf personálního oddělení Alcoa Stříbro.