„Starší a nemocní lidé by měli, pokud je to možné, při extrémních minusových teplotách vycházet ven jen v neodkladných případech,“ uvedl lékař záchranky Robin Šín. „Také s nemluvňaty by neměly maminky jezdit při velkých mrazech na procházky, malé děti si neumí udržet tělesnou teplotu.“
Lékař varuje před ohříváním se pomocí alkoholu. „To, že nás alkohol zahřeje, se odehrává jen v naší hlavě. Rozšiřuje cévy a teplo se rychle ztrácí.“
Základem vhodného oblečení jsou teplé a neklouzavé boty. Na hlavě by neměla chybět čepice a ruce si chráníme rukavicemi. Oblečení je vhodné vrstvit, ale s jeho množstvím by se to nemělo přehánět. Zejména u dětí, které jsou neustále v pohybu. Snadno se pak zpotí a prochladnou. V autě není vhodné pouštět teplo naplno, šok z vystoupení z vozu do mrazu nemusí všichni dobře snášet.
„Nejčastěji omrznou uši, ruce, nos,“ uvedl Šín. Omrzliny v prvním stádiu se vyznačují zčervenáním kůže, mravenčením, bolestí, někdy pálením. „Základem je tyto omrzliny netřít, nepouštět na postižené místo horkou vodu, ale nechat vše odeznít při pokojové teplotě.“
Záchranáři se ale setkávají i s vyšším stádiem omrzlin. Poměrně časté jsou tyto případy u lidí bez domova. „Omrzlé místo zbělá, postižený tuto část těla necítí, protože jsou postiženy nervy, necítí ani bolest. V takovém případě je potřeba vyhledat lékařskou pomoc, nejlépe chirurga,“ doplnil informace Šín.