Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Amatérské divadlo v Tachově slaví v letošním roce 65 let

Tachov – /Díl 1./ Ochotnický spolek J. K. Tyl v Tachově byl založen v roce 1946 a v letošním roce si tedy připomíná 65. výročí.

22.6.2011
SDÍLEJ:

KREMELSKÁ PREMIÉRA. V roce 1949 nastudovali tachovští ochotníci hru Kremelský orloj. Odehrálo se několik repríz. V roli Vladimíra Iljiče Lenina se představil Rudolf Tomšů st.Foto: Archiv divadla

I když dnes název po českém dramatikovi devatenáctého století nenese, amatérské divadlo v Tachově nadále žije. V tradici vzniklé po skončení druhé světové války pokračují Komedyjanti. V seriálu, který jsme pro vás připravili, si připomeneme nejvýzmamnější milníky a osobnosti tachovského amatérského divadla.

Tachovští komedianti v letech 1946 – 1966

Ohlédnutí číslo1

Divadelní ochotničení je nejstarší dobrovolnou kulturní aktivitou. V některých obcích a městečkách se lidé při neexistenci médií mohli seznamovat s kulturou jen prostřednictvím knihovny a kina. A také právě díky ochotníkům. Nejinak tomu bylo v Tachově po roce 1945, kdy se rodil český Tachov. Připomeňme si v několika pokračováních partu těch, kterým se stala prkna kina Hraničář a Lidového domu součástí života. Zaslouží si to.

Ochotníci se přihlásili k životu hned v roce 1945. Pod hlavičkou dramatického odboru TJ Sokol sehráli Wernerovu hru „Červený mlýn“. V pohraničí bylo ještě málo Čechů, většina z nich se 18. srpna sjela do Tachova. A ochotníky údajně zasypali květinami.

1946

18. července 1946 byl sloučením TJ Sokol a DTJ s počtem 23 členů založen samostatný spolek s oficiálním názvem Ochotnický spolek J. K. Tyla v Tachově. Začal organizací národní pouti, která de facto položila základy tradice pozdějších Husitských oslav. Byla to pro začínající organizaci v tehdejší době akce velice organizačně rozsáhlá. Ochotníci navíc ještě připravili vlastní divadelní představení. Uvedli na zámeckém nádvoří Psohlavce od Aloise Jiráska, v nichž účinkovalo cca 100 lidí (velký kompars z řad občanů a vojáků). „Generálka byla strašná“ – říkají pamětníci. „Ale hra nakonec dopadla výborně.“

1947 – l949

V průběhu roku 1947 bylo uvedeno osm premiér. Šlágrem byla zpěvohra „U veselého kamzíka“. V roce 1948 i 1949 bylo premiér také osm. V roce 1949 se soubor odvážně pustil do nastudování Pogoninova Kremelského orloje. Stal se nejúspěšnější inscenací tachovských ochotníků. V Tachově se hrál dvakrát, dvakrát v Mariánských Lázních v rámci soutěže „Kulturní jaro Plzeňska“, v Plzni byl uveden na přehlídce vítězů krajské soutěže a jeho poslední provedení uviděl XX. Jiráskův Hronov 1950. Hra se hrála ve spolupráci s členy tehdejšího hasičského sboru, který měl rovněž svůj dramatický odbor. Spolupráce přinesla ovoce. Svůj podíl na úspěchu mělo i Národní divadlo v Praze. Zapůjčilo dokumentaci pro výpravu, nahrálo některé zvukové efekty, zapůjčilo fotografie představitelů hlavních rolí. Sami herci přistupovali ke hře velmi odpovědně. Představení připravovali celých pět měsíců, studovali různé historické materiály, filmy, pročítali literaturu, aby se dobře vypořádali s historickou stránkou věci

Kde se zkoušelo?

V roce 1947 přidělil bytový referát místní správní komise ochotnickému spolku dům číslo 281 a 282 v dnešní Americké ulici (vedle bývalé Rybeny, v té době vedle pivovaru). Místnosti byly prostorné, dalo se tam schůzovat i zkoušet. A zkoušky se zakrátko staly dostaveníčkem i těch, kteří momentálně nehráli. Soubor začal žít plným a bohatým životem.

Kde se hrálo?

Od roku 1945 do roku 1949 v kině Hraničář (ul. K. H. Borovského). Sál měl sice dobré hlediště a slušnou akustiku, ale zcela nevyhovující jeviště. Jeho hloubka byla tři metry, jeho šířka 7,5 metru, vzadu ani po stranách nebyl žádný pracovní prostor. V roce 1946 se přikrytím orchestřiště získala 1,5 metru široká předscéna.

V roce 1948 dostal divadelní spolek do správy jeviště v Lidovém domě. Mělo náležitou hloubku a výšku, mělo i šatny, ale nemělo ani to nejnutnější jevištní vybavení. A vybavit jeviště nebylo snadné. Zachovaná korespondence dokládá, jak bylo obtížné sehnat třeba jednu divadelní oponu, přesněji poukaz na oponu. Členové souboru vlastními silami nakoupili světla, látky, horizontové zařízení. Vypůjčili si na směnku 10 000 Kč (tehdejší měny), kterou spláceli z výnosu divadelních představení.

Marie Mirtlová

22.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení