Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Amatérské divadlo v Tachově slaví letos 65 let

Tachov – (DÍL 8.) Ochotnický spolek J. K. Tyl v Tachově byl založen v roce 1946 a v letošním roce si tedy připomíná 65. výročí.

10.8.2011
SDÍLEJ:

Marie Plesarová a Miroslav Randa v Domě na rozcestí (1958), režie Jaromír Šiml.Foto: Archiv MKS v Tachově

I když dnes název po českém dramatikovi devatenáctého století nenese, amatérské divadlo v Tachově nadále žije. V tradici vzniklé po skončení druhé světové války pokračují Komedyjanti. V seriálu, který jsme pro vás připravili, si připomeneme nejvýznamnější milníky a osobnosti tachovského amatérského divadla.

Vzpomínky herců

Současné vzpomínky těch, co stáli na prknech kina Hraničář a Lidového domu:

Marie Plesarová (1928) – známá svým přemýšlivým a svědomitým přístupem ke každé roli. Do Tachova přišla v roce 1958 a hned byla zapojena. Její první představení bylo „Hej pane kapelníku“ v režii J. Šimla, poslední v roce 1964 „Idiotka“. Z 19 her, které byly nastudovány v letech 1958 – 1964, byla obsazena v 11. Ve třech dokonce v hlavní ženské roli – Dům na rozcestí, Půlnoční mše a Idiotka. Pak ještě pokračovala v roce 1976 s úplně jinou partou v „Poprasku na laguně“. Za režisérské osobnosti považuje Rudolfa Tomšů st. a Jaromíra Šimla. Každý byl jiný. Ale oba precizní. Jaká role byla pro ni nejpůsobivější? „Role Zlaté báby ve Slovanském nebi. Byl tam velmi silný monolog o lásce k vlasti. Tak silný monolog, že mi při představení tekly slzy.“

Jaroslav Flek (1923) – významná osobnost tachovského divadla a kultury vůbec. Měl umělecký cit a široký literární rozhled. První představení, ve kterém hrál, byly „Hrátky s čertem“ (1950). Živě si vybavuje 135kilového Josefa Loukotu jako Sarka Farku. K první a také poslední režii ho přemluvil Rudolf Tomšů st. Vesnické drama „Ukradené štěstí“ byl nedobrý titul a nepovedené představení. Nevzpomíná na ně rád. Ale rád vzpomíná na Čapkovu „Matku“ s vynikající Blaženou Bláhovou v hlavní roli. Sám si v ní ztvárnil syna Ondřeje, jednoho z pěti synů. Jinak hrál ve spoustě her a také se staral o publicitu amatérského divadla v Tachovské Jiskře. Netvrdí, že psal recenze, spíše rozbor představení.

Z jeho pečlivých poznámek jsem čerpala pro tuto práci.

Erika Krátká – Staníčková (1934) – vplula mezi ochotníky jako dítě Karla Staníčka. Ten patřil k partě ochotníků v hasičském spolku. Poprvé ji tatínek využil jako jednu z víl v „Lucerně“. Tu opravdovou roli dostala v „Půlnočním vlaku“. Bylo jí tehdy 16 let. Pod hlavičkou J. K. Tyl, kam většina herců od hasičů přešla, odehrála od roku 1952 pět her. Diváci říkali: „Zase hraje ta panenka!“ Panenka se stala maminkou a bylo po hraní. Zavinilo to vlastně „Jarní hromobití“, kde si padli do oka, později do náruče s Vladimírem Krátkým. Ale s tátou si také zahrála – ve „Zvíkovském raráškovi“.

Jana Knotková – Němcová (1944) napsala: „Vzpomínám na Lucernu (tu ale uváděl soubor od hasičů), kde excelovala v roli Kláskové paní Křížová. Co se týče mé osoby. V roce 1960 jsme měli hrát „Věc Makropulus“. Hlavní představitelka paní Bláhová onemocněla, a tak se nakonec nehrálo i když jsme měli nazkoušeno. V roce 1964 se hrál „Dům u dvou vražd“ v režii pana Šlapáka – mám v paměti, že se to moc nepovedlo. Ale zato „Faust, Markétka, služka a já“, to se povedlo moc. Hráli jsme to s velkou chutí a s námi i orchestr Rytmus. Pak jsme měli hrát „Osm žen“, na to jsem se moc těšila, ale zase onemocněla hlavní představitelka a to byl konec. Už se to nedalo dohromady. Pak už jsem v Tachově nebyla.“

Miroslav Randa (1923) – byl v ansámblu celou dobu značnou posilou. Seznam těch, co stávali na jevišti, mi doplnil o čtyři jména těch, co stáli jaksi „za oponou“. Vzpomněl Františka Trobla, ředitele LŠU, který navrhoval a maloval scény, pomáhal je stavět, líčil herce. Našli bychom ho i na fotografii mezi herci. Vzpomněl Zdeňka Flídra, ředitele Okresního domu osvěty. Jeho úkolem bylo nasvícení scény a zvukové efekty. Kromě toho sháněl auta na odvoz kulis a herců, později dokonce získal auto pro Okresní dům osvěty. V tom mu pomáhal nejdříve řidič ODO František Bočan, od roku 1962 Jan Pěchouček.

Marie Mirtlová

10.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení