Kdo vás naučil šít z korálků?

Nikdo, jednou, to jsou asi čtyři roky, jsem viděla video, jak se šije z korálků. Moc mě to zaujalo a rozhodla jsem se to také zkusit. No a vidíte, naučila jsem se to a už umím vyrobit všechno možné:

A co tedy jste už vytvořila?

Stovky miniaturních šperků, broží, ozdob, náušnic, náramků, také zvířátek. Troufla jsem si i na malou čajovou konvici, ze které teče tekutina do hrnečku. No a aktuálně jsem také dokázala udělat i injekci s očkovací látkou. Takový pokus, ale podařil se.

Rekonstruovaný společenský sál a byty v objektu bývalého kasina.
Přimda dokončila rekonstrukci sálu a bytů v bývalém kasinu

To je úžasné. Co potřebujete k výrobě kromě návodu?

Hlavně ten čas a chuť tvořit. Ale jinak, koupíte si, nebo objednáte na internetu korálky, k tomu ještě musíte mít slabou jehlu, nitě na korálky, nebo můžete vzít jako náhradu slabý rybářský vlasec. Pak filc a také různá zapínání. Je fajn mít po ruce i lupu. Filc máte na tvarování výrobku a zapínání je na šperky.

Jak dlouho třeba tvoříte jednu malou brož?

Když mám chuť pracovat, tak zhruba za dva dlouhé večery nějakou ušiji. Z korálků jde prakticky vyrobit jakýkoliv tvar, jen je dobré si jej připravit třeba vystřižením z filcu, na ten lze našít třeba i koženku. Nemusíte šít jen z mini korálků, můžete mít různé velikosti. Důležité je ale každý korálek dobře přichytit a v podstatě v závěru pořádně pospojovat. Dá se zdobit i štrasovými kamínky, které jsou zasazené do lůžek s dírkami. Odměněni jste pohledem na originální kousek, který druhý nikde neuvidíte. A můžete si tak ušít i velikonoční nebo vánoční dekorace.

Ilustrační foto
Autoškoly zvyšují ceny kurzů. Za řidičák v Plzni zaplatíte i 19 tisíc

Máte ještě nějaké další koníčky?

Koníčků mám hodně, ale kvůli korálkům už není na ně čas. Jmenovala bych pletení, háčkování, vyšívání, vintáž, malování porcelánu, ubrousková metoda, hra na akordeon a keyboard. Jsem čtyři roky v důchodu, ale stále ještě pracuji v mateřince, jsem dvakrát babičkou a jednou prababičkou. Korálkům se věnuji nejvíce, 40 až 50 hodin týdně.

Martina Sihelská