Pane doktore, jak dlouho už žijete v České republice?
V Čechách žiji od roku 1990, tedy osmnáct let.

Kde jste vystudoval medicinu?
Vystudoval jsem lékařskou fakultu v Iráku. Postgraduální studium jsem absolvoval již v Čechách, na Palackého univerzitě v Olomouci právě v roce 1990. V roce 1994 jsem přišel na Tachovsko. Nejprve jsem pracoval v Boru a pak v plánské poliklinice.

Ze které arabské země pocházíte?
Pocházím z Iráku.

Tam nyní žije i vaše rodina? Myslím otce, matku, nebo sourozence.
Ano, ti žjí v Iráku.

Líbí se vám život v Čechách?
Líbí se mi. A líbí se mi i v České republice. Měl jsem možnost jít pracovat i jinam po Evropě, ale nešel jsem, nechtěl jsem. Tady cítím, že jsem doma.

Teď na druhou stranu. Co se vám v republice naopak nelíbí?
Mysleme i na ostatní, nesmíme být sobečtí k ostatním. Člověk musí být poctivý. Vadí mi, že někteří lidé tady občas nejsou, to třeba v případě porušování zákonů. Ale těch je myslím hodně málo. Líbí se mi ale například poctivost zaměstnanců státní správy.

Vím, že žijete v Michalových Horách. Líbí se vám tam? Tedy život na venkově?
Líbí se mi tam. Velmi moc. Je tam klid. Příroda krásná a nedotčená, ale zahrada je tam do kopce (říká s úměvem). Nemůžu hrát s dětmi třeba fotbal.

Setkal jste se někdy s rasovými útoky na svou osobu?
Ne, nikdy. Ostatní občané mě vzali dobře.

Co říkáte právě vy stavu českého zdravotnictví?
Úroveň medicíny je v Čechách velmi vysoká. Co se týče finanční odměny pro lékaře, měli by to ti lidé nahoře trošku vylepšit. Obecně, zdravotnictví by mělo rozhodně dostat více peněz. Aby byly peníze opravdu pro všechny. Bohužel, politici si ale dělají, co chtějí.

Josef Holek