VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové hledají na Hrotku stopy bitvy u Třebele

Boudy – Nenápadný kopec čnící se nad obcí Boudy se stal středem pozornosti archeologů. Pomocí několika sond zde hledají stopy po velké vojenské akci, která se do dějin zapsala jako bitva u Třebele. Právě zde totiž mělo být ležení švédské armády, která se na konci třicetileté války střetla s císařskými oddíly. Archeologické práce v těchto dnech vrcholí a snahou je doložit hmatatelnými věcmi historické prameny, které o bitvě hovoří.

11.7.2016
SDÍLEJ:

Archeologové hledají na Hrotku stopy bitvy u TřebeleFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Archeologové mají o Hrotek zájem už od poloviny osmdesátých let minulého století. „Ještě před dokončením studií mne oslovil kamarád, co studoval historii," říká ke zrodu snahy o průzkum vedoucí archeologů Václav Matoušek a vzápětí dodává, že ač by spolupráce mezi archeology a historiky měla být běžná, nebývá tomu tak vždy. „Dali jsme se tři dohromady, kolega Hájek historik, archivář František Kubů a já coby archeolog. Společně s ašským spolkem jsme prováděli výzkumy lokality u Aše. To byl podnět k tomu, že mne to začalo zajímat," dále říká k výzkumu archeolog Matoušek.

V okolí Hrotku už v minulosti bylo v lesích nalezeno několik objektů čtvercového půdorysu. „Díky písemným zprávám a kvalitním rytinám se dají snadno dát do souvislostí s válečnou událostí. Bitva se zde odehrávala někdy od poloviny srpna do září 1647. Od Chebu přitáhla švédská armáda a od Plzně císařská armáda. Oddělovalo je údolí Kosího potoka. Úkolem císařské armády bylo zastavit postup Švédů," popisuje události archeolog. Boji se říká bitva u Třebele, dříve na protějším kopci stával hrad, dnes je na těch místech barokní sýpka.

Archeologové hledají na Hrotku stopy bitvy u Třebele

Archeologové začali průzkumem bojiště konkrétně v roce 1988. Zkoumali opevnění u Svahů. „Opevnění na Hrotku jsme si ale nechávali jako takovou zvláštní věc. Svým charakterem se totiž dost vymyká tomu, jak vypadala opevnění třicetileté války. Zdejší má půlkruhový půdorys a to je spíše výjimečná záležitost." Archeologa přesvědčil pohled, který se mu naskytl nad hradem Kynžvart. „Jsou tam zvláštní linie objektů a zároveň také kruh, který má shodně jako tady dvacet metrů v průměru."

Před dvěma lety udělali archeologové na Hrotku jednu sondu, ale nestačili ji dokončit. „Až letos jsem zase získal čas, peníze a lidi, tak jsme sem opět přijeli," poukazuje Matoušek, se kterým na pracích spolupracují studenti humanitních studií Univerzity Karlovy. Letos vytvořili celou soustavu sond, jakýchsi zákopů do země, které odkrývají kopec na holou skálu. Podle rytin a záznamů zde měl stát hlavní stan generála Wrangela. „Realita je ale taková, že si nad tím lámeme hlavu. Jsou zde mocné vrstvy usazenin, pod nimi skála na několika místech je upravovaná záseky. Téměř žádné archeologické nálezy," podivuje se archeolog Matoušek. Prozatím našli jediný střep z raného novověku.

Podle archeologů byl kdysi na Hrotku lom, kde se získával materiál na stavbu například cest. Lom pak upravila vojska pro svoji potřebu opevnění a dodnes jsou patrné terénní nerovnosti, které napovídají umístění několika děl. „To, co zde vidíme, je dílo lidských rukou a s jistou pravděpodobností by to mohlo potvrzovat písemné záznamy, že zde byla malá pevnost a hlavní velitelské stanoviště," uzavírá vedoucí skupiny archeologů Václav Matoušek.
V neděli odpoledne se na místo průzkumu přišla podívat skupina dvaceti zájemců, z nichž mnozí vyšli od kostela v Kořeni. Byli pozváni k ukázce práce archeologů a pěší poznávací výlet pořádalo místní občanské sdružení Pomozme si sami.

Autor: Antonín Hříbal

11.7.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení