Při výkopových pracích v bývalém areálu Rybeny v Tachově nalezli archeologové zbytky budovy z doby husitské. V jámě hluboké dva metry tak postupně odkrývají části stěn i keramiky z patnáctého století.

.„Zde stál dům a vedle něho nalézáme dřevěný plot. Ještě je vidět, jak jsou mezi jednotlivými sloupky proplétané pruty. Je to v podstatě stejný princip, jako když pletete košík,“ říká Michal Vadlejch. „Plot ale historicky nesouvisí s tím domem, v jehož jedné místnosti momentálně jsme. Zanikl až se zřízením této cesty. V průběhu devatenáctého století zde plot ještě musel stát,“ domnívá se archeolog Nikola Rayman z Muzea Českého lesa. Když archeologové vzali v úvahu plány Tachova z roku 1838, tak se divili. „Na plánech je uvedena cesta a my zde máme takovýto plot,“ poukazuje na objev Rayman.

Na nálezy nepřišli archeologové zcela náhodou. Došlo tak při součinnosti se stavební firmou, která hloubí výkop pro kanalizaci. Ten se těsně dotýkal historické budovy. „Musíme to sledovat. A protože se zde bude kopat ještě plynovod, tak jsme udělali předstihový výzkum,“ vysvětlil Rayman proč jsou na místě výkopu.

Už po několikadenním zkoumání archeologové vědí, jaký konec před šesti sty lety dům potkal. „Zanikl požárem. Je to poznat z nálezů ohořelých stěn. Jsou zde i kusy keramiky které prošly dalším žárem a kusy spálenin,“ shodují se oba pracovníci. Z nálezů je možné také určit, jakým způsobem byla světnice vytápěna. „Z velkého množství kusů kachlů je nesporné, že zde stála kachlová kamna. Tyto nalezené části zatím tvoří polovinu všech keramických nálezů,“ objasnil Rayman.

Archeolog nepochybuje, že jde o zcela unikátní nález, který napomůže odhalit, jak vypadal středověký Tachov. „O tomto období na předměstí Tachova nevíme dnes skoro nic. Nejstarší vyobrazení Tachova je až z počátku osmnáctého století. Zde tedy znovu objevujeme dějiny předměstí Tachova. O nalezeném domě víme jistě, že shořel. Otázkou zůstává, kdy k tomu došlo. To nám ukáže až další výzkum,“ řekl nám na místě nálezu v Pivovarské ulici archeolog.