Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové stříbrný poklad v Plané nenašli

Planá – Náměstí v Plané se postupně mění, rekonstrukce přináší nový povrch vozovky a na řadu přichází i úpravy chodníků a zelených pásů. Možná ale trochu v pozadí pozornosti zůstala další činnost, kterou je archeologický výzkum v dolní části náměstí.

26.11.2013
SDÍLEJ:

V DOLNÍ ČÁSTI NÁMĚSTÍ V PLANÉ v minulých dnech prováděli archeologové průzkum. Na snímku Josef Rídl, který si vyzkoušel práci archeologa na vlastní kůži.Foto: Nikola Rayman

Spolu s archeologem Muzea Českého lesa v Tachově Nikolou Raymanem se na pracích podílel také kronikář Přimdy, průvodce na tamním hradě a jak sám o sobě říká laik archeolog Josef Rídl. Právě jeho pohled na události kolem výzkumu v Plané na náměstí přinášíme v následujících řádcích. Nechme už tedy vyprávět kronikáře Josefa Rídla, který nás ve vyprávění nejprve přenese do období „sběračů a lovců". Svůj popis nazval:

Laik na archeologickém výzkumu v Plané

Několik desítek lidí, dnes jim říkáme lovci a sběrači, se zastavilo za parného dne na mírném svahu. Společně žili již dlouho, takže byli schopni se ubránit proti divé zvěři i proti nepříteli. Mírný svah v neobydlené krajině byl celý den zalit slunečními paprsky. Muži úspěšně lovili zvěř na obživu všech a ženy zasely poslední zbytek obilí, které tlupa vlastnila. Kupodivu sklizeň byla dobrá, takže se tlupa rozhodla zůstat na místě.

Dařilo se jim dobře, potravin byl přebytek, takže se lidé rozdělili na zemědělce a řemeslníky. Řemeslníci svoje výrobky měnili za potraviny a zemědělci oceňovali jejich zručnost a výrobky. Zvláště výroba oděvů, bot a stavební řemesla byla ceněna a rychle se rozvíjela.

Lidé si na mírném svahu začali stavět první pevná obydlí. Zpočátku zapuštěná do země. Říkáme jim zemnice. Nadzemní část nebyla vysoká a postupem doby budovali sklepy a v přízemí bydleli. Stropy tvořily kmeny stromů k sobě sesazených a z obou stran omazaných jílem. Bylo možno přistavět patro. Stěny stavěli z kamenů pevně spojených jílem. Od prvopočátku jim připadalo vhodné stavět domky naproti sobě ze svahu dolů. Nevědomky tak založili tvar náměstí v Plané, jak jej známe dnes.

Brzy toto osídlení objevili kupci a zaměřili svoje obchodní cesty přes osadu směrem na západ za obchodem. Lidem se dařilo a místo se rozvíjelo, zvláště když se v okolí začalo s dolováním rud. To už bylo 13. století, městečko a řemeslníci, kteří měli své domy na náměstí je neustále přistavovali. Nezřídka se ale stalo, že dům vyhořel. Na místě požářiště ovšem lidé vybudovali dům nový a modernější.

Ve 14. století byla Planá na tehdejší dobu městem a náměstí bylo pečlivě udržované, obestavěné výstavnými domy. Hradby kolem města byly neustále zdokonalovány.

V dvoumetrové hloubce narazili 
na zemnici

Píše se rok 2013 a já jsem měl možnost jako laik se zúčastnit archeologického průzkumu v dolní části náměstí na městské stavební parcele. Je na exponovaném místě, naproti bývalé mincovně za bývalou vstupní branou do města. Spolu s archeologem Muzea Českého lesa v Tachově panem Nikolou Raymanem, který archeologické práce vedl, jsme v asi dvoumetrové hloubce narazili na prvotní osídlení dnešní Plané. Byla to takzvaná zemnice, tedy obydlí napolo zapuštěné do země. Toto obydlí již v dávnověku vyhořelo, protože jsme na jílové podlaze nalezli zbytky přepáleného jílu, kterým byl vymazán povalový strop. Obvodní stěna byla z pečlivě seskládaných kamenů spojených jílem do velmi pevné a zachovalé zdi. Představa, že jsme první, kteří po sedmi stech letech stojí v místnosti na jílové podlaze, byla naprosto úžasná. Nalezli jsme také keramické střepy, zbytky kovářské strusky a lískový oříšek, který přetrval staletí.

V očekávání toho nejdůležitějšího, nálezu stříbrného pokladu mincí ze zaniklé mincovny přes ulici, se nám zrychloval tep a rychlost naší práce musel pan Rayman krotit. Také někteří občané z Plané se začali srocovat kolem výzkumu v domnění, že poklad již bude skutečně nalezen. Podle jeho vyjádření je při archeologickém výzkumu nejdůležitější pečlivost. Naše představa byla, že v rohu zemnice stojí neporušený keramický džbán s víčkem, pod kterým jsou nasypány stříbrňáky až po okraj. Bohužel žádný poklad nalezen nebyl . Pan archeolog pečlivě zaměřil prostor výzkumu a vše zadokumentoval pro příští generace. Rozešli jsme se s tím, že nalezené artefakty přes zimu náležitě ošetříme a očíslujeme. Hlavně jsme bohatší o další životní zkušenost, pro nás laiky naprosto ohromující.

K dřívějším výzkumům na náměstí se pan Nikola Rayman vyjádřil, že pod dlažbou náměstí nebylo nalezeno zhola nic, což svědčí o neustálém čištění náměstí. Je to s podivem, jak víme středověk si na čistotu totiž moc nepotrpěl.

Zde končí vyprávění přimdského kronikáře, který se účastnil v nedávné době archeologického výzkumu na plánském náměstí. Máte i vy svůj zajímavý příběh a chcete se o něj podělit s ostatními čtenáři? Neváhejte a kontaktujte nás na některém z redakčních telefonů nebo pište na: antonin.hribal@denik.cz. Rádi vaše příběhy zveřejníme.

Autor: Antonín Hříbal

Místo události:
26.11.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výlov Regentu u Chodové Plané na Tachovsku
67

Výlov Regentu začal

Společný snímek účastníků přeshraniční porady v Tachově.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Motokrosové finále se vydařilo

Stříbro – Motokrosový seriál MOTUL Cup, sdružený přebor Čech západních a středních, také v letošní sezóně poslal svůj finálový závod na nejstarší tuzemskou trať – Terén sv. Petra ve Stříbře.

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení