Letošní téma je Tachovsko v letech 1918 a 1968. Zrada dvou generací? Návštěvníci mohou během prohlídky nahlédnout do zákulisí archivu, seznámit se s jeho činností a také si poslechnout, jaký vliv měly na život lidí na Tachovsku osudové osmičky. Uvidíte ale také řadu zajímavých dokumentů a podívat se můžete například i na nejstarší historický dokument, který Státní okresní archiv Tachov uchovává a to listinu kladrubského kláštera z roku 1197.

Mezi návštěvníky, kteří možnosti prohlédnout si archiv využili už včera, byli také manželé Pokorných z Tachova. Těch se rok 1968 a s tím spojený vstup armád Varšavské smlouvy do Československé republiky dotkl ještě v jejich původním bydlišti na severu Čech. „Na rok 1968 nemáme dobré vzpomínky. Všude zavládl strach, nikdo nevěděl co bude dál. V podniku vyhlásili generální stávku ale jinak se pak nic zvláštního nedělo,“ řekl Deníku Zdeněk Pokorný, který dále poznamenal, že do Tachova se s rodinou přistěhovali na začátku sedmdesátých let, když jim tady byl nabídnutý byt. „Ze začátku jsme se divili, kde to jsme. Nejvíc mě překvapilo, že tu končily koleje. A vidíte, jak dlouho jsme tady vydrželi,“ usmál při vyprávění návštěvník.

Tachovsko v letech 1918 a 1968 bude tématem také dnešní přednášky Jana Edla, který v zasedací místnosti Státního okresního archivu bude od 17 hodin vyprávět na téma, jak běžní lidé tyto roky prožívali.